مهتاطب

سرفصل

حساب کاربری

ورود ثبت نام
خروج
نام کاربر
کاربر :
021 - 53867

عناوین اصلی

منوهای اصلی

درباره ما

آدرس صفحه

مشاوره تخصصی

629 بازدید
شنبه 16 اردیبهشت 1396
بیمار
خانمی 35 ساله همراه با دختر بچه ای 3 ساله وارد داروخانه شدند مادر با نگاهی نگران گفت خانم دکتر لکی سفید در انگشت پای دخترم افتاده این لک سفید چیست ؟
داروساز
نگاهش کردم و آرام و با طمانینه گفتم آیا در خانواده شما بیماری لک و پیس وجود دارد با چشمان اشک آلود پاسخ داد بله خودم .
باز هم بین ما با نگاهی حاکی از همدردی و یک سوال بزرگ در ذهن من که در چنین بیماریهایی چگونه درمان های دارویی می تواند در کنار درمان های روحی پاسخی موثر را رقم بزند .
گفتم این بیماری بی خطر است فقط ظاهری ناخوشایند دارد و گاهی پیشرفت می کند .
بیمار
می توانم بپرسم علت بیماری چیست و چرا به وجود می آید ؟
داروساز
گفتم لک و پیس یک بیماری پوستی است که در آن لک های سفید رنگ به دلیل از دست رفتن رنگدانه پوست به وجود می آید و شایع ترین مناطق درگیری پوستی عبارتند از صورت ,لب ها ,دست ها ,بازوها و پاها می باشند .
بیمار
مادر با همان نگاه اشک آلود گفت نمی خواهم دخترم این بیماری را داشته باشد من همیشه با این بیماری مورد تحقیر شوهرم قرار می گیرم آیا درمانی برای این بیماری وجود دارد ؟
داروساز
در جواب پاسخ دادم تحقیقات فراوانی در مورد این بیماری و روش درمان آن صورت گرفته ولی هنوز روش درمانی موثری که باغث بهبود بیماری شود شناخته نشده است . برای درمان این بیماری از لامپ های جدید و از اشعه لیزر به مدت 4 تا 8 ماه استفاده می کنند و در مواردی از این درمان استفاده می شود که بیماری خیلی وسیع نباشد , البته درمان جدیدتری به نام سلول درمانی نیز وجود دارد که از کشت سلول های رنگدانه ساز خود فرد استفاده می شود و سپس از تکثیر آن به پوست آسیب دیده منتقل می شود تا سلول های خود فرد نقص را از بین ببرد . البته مسائل روان شناختی در درمان و حتی بهبود این بیماری نقش دارد اینکه شما چقدر بیماری و درمان را بپذیرید و چقدر انگیزه برای بهبود را در خود فرد ایجاد کنید .
بیمار
مادر با نگاهی امیدوار گفت ممنون بابت همدردی و اطلاعاتی که برای بهبود و درمان این بیماری به من ارائه دادید .
داروساز
در پاسخ گفتم با صبر و آرامش و اینکه درمان این بیماری کمی زمان بر می باشد امیدوارم هر چه زودتر بهبودی حاصل گردد .