مهتاطب

سرفصل

حساب کاربری

ورود ثبت نام
خروج
نام کاربر
کاربر :
021 - 53867

عناوین اصلی

منوهای اصلی

درباره ما

آدرس صفحه

مشاوره تخصصی

چهارشنبه 13 اردیبهشت 1396
بیمار
دختر خانمی 30 ساله با قدی حدود 160 سانتی متر وارد داروخانه شد کمی چاق به نظر می رسید، گفت حدود 80 کیلو هستم و می خواهم دو ماه دیگر عروسی کنم از چاقی ام خیلی ناراحت هستم و می خواهم که حداقل 10 کیلو در این دو ماه وزن کم کنم، چه داروهایی می توانم استفاده کنم که ضرر نداشته و به من کمک کند تا به وزن دلخواهم برسم .
داروساز
پرسیدم آیا تا به حال رژیم لاغری گرفته اید ؟
بیمار
گفت بله چند بار رژیم گرفتم و یکبار تونستم 5 کیلو کم کنم اما دوباره خیلی زود به وزن قبلم برگشتم و حتی کمی بیشتر چاق شدم خیلی احساس نا امیدی می کنم .
داروساز
گفتم مسئله کاهش وزن یک فرایند موقتی نیست باید نحوه و سبک زندگی خود را تغییر دهید و برای این موضوع اول باید نحوه تغذیه خود را به دقت بشناسید و برنامه غذایی خود را بررسی کنید، پس پیشنهاد می کنم که برای قدم اول خود را وزن کنید و در یک دفترچه مخصوص وزنتان را یادداشت کنید و سپس تمام مواد غذایی که در طول یک هقته می خورید صادقانه در دفتر یادداشت کنید ..
بعد از یک هفته تشریف بیاورید تا با یکدیگر بررسی کنیم و ببینیم که کدام یک از موارد را باید حذف کنیم و کدام یک را باید کمتر مصرف کنید و چگونه میتوانید خودتان را به یک برنامه هدفمند غذایی برسانید ضمنا میتوانید این موضوع را از طریق کانال تلگرامی مهتاطب پی گیری کنید .@mahtateb
بیمار
می توانم بپرسم بطور کلی چه عواملی باعث چاقی در افراد می شود ؟ من خیلی آدم پر خوراکی نیستم .
داروساز
از علل چاقی می توان به استعداد و ژنتیک, رژیم غذایی سرشار از انرژی, نداشتن تحرک و ورزش نا منظم و البته بیماری هایی که سبب چاقی می شود از جمله کم کاری تیروئید, فشار های ذهنی و ناهنجاری های خوردن از جمله پرخوری نام برد .
بیمار
من برای کم کردن وزن خود از رژیم های گوناگون غذایی استفاده کردم ولی خیلی کارکرد نداشت و حتی بعد از قطع رژیم نه تنها به وزن اولیه برگشتم بلکه جند کیلو وزن اضافه کردم .
داروساز
میتوانید از رژیم غذایی که شما استفاده کردید و نتیجه نگرفتید قدری توضیح دهید ؟
بیمار
من یکبار از رژیم مشور پروتئینی اتکینز که فقط مبتنی بر پروتئین و چربی به میزان نامحدود و حذف میوه و سبزیجات و کربو هیدرات است استفاده کردم و اتفاقا در دو هفته 5 کیلو وزن کم کردم ولی بلافاصله بعد از قطع به وزن اولیه و بیشتر بازگشتم و یکبار هم از رژیم حاوی میوه و سبزیجات و پروتئین که زیاد نتیجه ای نگرفتم .
داروساز
آیا تا کنون برنامه ورزشی منظم داشته اید ؟
بیمار
من پرستار هستم و کارم نسبتا پر تحرک است و انرژی زیادی از من می گیرد ولی برنامه ورزشی خاصی ندارم .
داروساز
می توانم بپرسم آیا سیستم گوارشی شما خوب کار می کند ؟ آیا به تازگی آزمایش تیروئید داده اید ؟
بیمار
بله سیستم گوارشی من خوب کار میکند و روزانه یکبار عمل دفع را دارم . مسئله تیروئید هم ندارم حدودا دو ماه پیش آزمایش داده ام و کارکرد تیروئیدم کاملا طبیعی بود .
داروساز
گفتم پس برای شروع :
1- خود را وزن کنید .
2- در هفته اول دفترچه یادداشت مخصوص تغذیه بخرید و تمام مواد غذایی که می خورید را یادداشت فرمائید .
3- در هفته دوم تمام غذاهای پر کالری و ناسالم شامل فست فودها، غذاهای پر چرب و شیرینی جات را حذف کنید .
4- به سرعت غذا خوردن خود توجه کنید .
5- غذاهای سالم و کم کالری را در وعده های غذایی خود بگنجانید، جوانه گندم و ماش، هویج، خیار، کاهو و کرفس برای شروع کار بسیار مناسب است .
6- تمرینات منظنم ورزشی را در برنامه روزانه خود بگنجانید پیشنهاد حداقلی ما پیاده روی روزانه متناسب با برنامه کاری تان است .
بیمار
آیا داروهایی نیز وجود دارد که به کاهش اشتها و کاهش وزن کمک کند تا در زمان کمتری نتیجه بهتری بگیریم ؟
داروساز
در کنار رژیم کم کالری و تمرینات ورزشی مکمل هایی نظیر slim me , fiber clear که با چربی سوزی و کاهش اشتها میتواند به شما کمک کند ، carbo bloker نیز مانع جذب کربو هیدرات ها یی مانند نان و سیب زمینی و برنج می شود ، Algomed که از ترکیبات جلبک دریایی است نیز همراه با آب در معده حجیم شده و باعث کاهش اشتها و تقویت سیستم ایمنی می گردد، همه این مکمل ها در داروخانه اینترنتی مهتا طب موجود است .
ضمنا برای کسب اطلاع بیشتر و ارتباط منظم میتوانید در کانال تلگرامی و اینستاگرام مهتا طب با ما در تماس باشید .
بیمار
ممنون بابت مشاوره و اطلاعاتی که ارائه دادید .
داروساز
خواهش میکنم امیدوارم موثر واقع شود .