مهتاطب

سرفصل

حساب کاربری

ورود ثبت نام
خروج
نام کاربر
کاربر :
021 - 53867

عناوین اصلی

منوهای اصلی

درباره ما

آدرس صفحه

مشاوره تخصصی

919 بازدید
دوشنبه 23 اسفند 1395
بیمار
خانمی 35 ساله هستم که پوست بدنم خیلی خشک و خارش دار است .بخصوص بعد از حمام پوستم جمع می شود ونیاز دارم که حتما گرم بزنم. البته گاهی روغن بدن می زنم ،ولی چربی روغن اذیتم می کند. به نظر شما چه باید کرد؟
داروساز
خشگی شدید پوست ممگن است هورمونی باشد بخصوص باید از نظر هورمون تیرویید بررسی شود. ولی در اغلب موارد علت آن به شوینده ها برمی گردد.
بیمار
من به تازگی ازمایش داده ام ،مشکلی از نظر تیرویید ندارم .
داروساز
از چه صابون ها و یا شامپوهایی برای بدن استفاده می کنید؟ چند بار در هفته حمام می کنید؟ ایا در هربار حمام از صابون استفاده می کنید؟
بیمار
هفته ای چهار بار با آب نسبتا گرم حمام می کنم . ودر هر بار استحمام از صابون گلنار و لوکس استفاده می کنم . َ
داروساز
از علل ایجاد خشکی پوست میتوان به تغییرات آب و هوا در فصول پاییز و زمستان ، گرفتن حمام داغ واستفاده از صابون ها یا شامپو های قلیایی که پاک کننده های قوی هستند اشاره کرد ، که این شوینده ها می توانند التهاب ، اگزما ، و خشکی پوستی ایجاد کنند. این مواد با تعادل تولید چربی توسط غدد چربی زیر پوستی بهم زده و باعث خشگی و خارش می شوند.بخصوص اگر بطور منظم استفاده شوند . از طرفی 4/5 حجم بدن را آب تشکیل می دهد ، واین نشان می دهد گه ما روزانه باید حداقل شش تا هشت لیوان اب بنوشیم .وشاید مهمترین علت خشکی بدن نوشیدن کم آب است .
بیمار
برای درمان این خشکی چه کارهایی باید انجام بدهم . و از چه کرمها و یا صابون هایی استفاده کنم؟
داروساز
برای حل این مشکل باید علت اصلی خشکی پوست را فهمید اما راهکارهایی که برای درمان خشکی می توانم به شما توصیه دهم عبارتند از :
_ روزانه 8 لیوان آب بنوشید این کار باعث می شود آب موردنیاز بدن تامین شود و رطوبت لازم به پوست برسد .
_ از ایستادن در نور آفتاب پرهیز کنید تابش مسقیم نور خورشید به پوست خشک باعث چین و چروک ,ترک خوردن ، لک می شود .
_ سعی کنید یک روز در میان دوش بگیرید البته شستشو پوست علاوه بر اینکه آلودگی پوست را از بین می برد چربی طبیعی پوست را هم از بین می برد بنابراین بهتر است برای شستشو از آب ولرم و شوینده های مخصوص پوست خشک استفاده شود برای نمونه می توانید از پن های مخصوص پوست خشک مدیلن ,فولیکا ,شامپو بدن کرم دار ایروکس و جنتل واش کیو وی استفاده کنید . و بعد از استحمام پوست خود را مرطوب نمایید و رطوبت پوست خود را با استفاده از کرم ها و لوسیون های مرطوب کننده افزایش دهید ,کرم های مرطوب کننده مقدار آب سطح خارجی پوست را افزایش می دهد و در نتیجه پوست نرم و مرطوب می شود برای نمونه شما می توانید با کرم بدن نوکس ,لوسیون بدن کیو وی ,لوسیون بدن مدیلن یا ثمین پوست خود را چرب نمایید .