مهتاطب

سرفصل

حساب کاربری

ورود ثبت نام
خروج
نام کاربر
کاربر :
021 - 53867

عناوین اصلی

منوهای اصلی

درباره ما

آدرس صفحه

مشاوره تخصصی

507 بازدید
چهارشنبه 18 اسفند 1395
بیمار
کف دستان من چند وقته پوسته پوسته شده همراه با خارش و خشکی شدید است ، وحتی گاهی از خشکی تر ک خورده و خونریزی دارد .
داروساز
یکی از عوامل خشکی پوست کم آبی و دهیدراته شدن بدن می باشد که با علائمی نظیر خشکی و زبری , پوسته پوسته شدن و خارش همراه است . از جمله عواملی که باعث پوسته پوسته شدن کف دست می شود می توان به اگزما و کمبود ویتامین A و D اشاره کرد .
بیمار
علت خشکی و پوسته پوسته شدن کف دستان من کدام یک از عوامل می تواند باشد ؟
داروساز
می توانم بپرسم شغل شما چیست ؟
بیمار
در کارخانه سبزی پاک کنی کار می کنم . و بطور مرتب با شویندها و ضد عفونی های قوی سر و کار دارم . ولی در حال حاضر بدلیل مشکلات پوستی ممکنه کارم را نیز از دست بد هم.
داروساز
اگزما دست معمولا به علت انجام کار خاصی ایجاد شده و با انجام آن کار شدت می یابد . محرک های پوستی که می تواند باعث اگزما شود می توان به آب ،پاک کننده ها ,حلال ها ، مواد اسیدی و قلیایی ، سرما و گرما اشاره کرد . این عوامل باعث آسیب به لایه شاخی پوست می شود و سلول های چربی روی سطح پوست را از بین می برد و در نتیجه باعث آسیب به لایه محافظ روی سطح پوست می شود .
بیمار
به نظر شما با توجه به کار من که با شوینده های قوی سر و کار دارم ،چه باید کرد ؟ ایا پوست دستم درمان می شود . ایا این نازکی پوست و ترک خوردگی ها بهبود پیدا می کند ؟
داروساز
بله البته . کافی است که به چند نکته جهت پیشگیری و درمان توجه کنید . حتما موقع کار از دستکش نخی و سپس روی آن از دستکش پلاستیکی استفاده کنید . در این شرایط حاد که لایه بیرونی پوست آسیب دیده و نیاز به درمان دارد باید از پن های صابونی و کرمهای حاوی اوره و گلیسرین است به همراه یک کورتون به مدت حداکثر یک هفته استفاده کنید.
بیمار
برای پیشگیری و درمان چه صابون یا کرمی را توصیه می کنید .
داروساز
برای شستشو روزانه دستها از پن های کرم دار و صابون های حاوی گلیسرین استفاده نمایید ,برای نمونه می توانم به شما پن بیودرما ,پن کیو وی ,پن کرم دار مدیپن پیشنهاد بدهم و حتما با آب ولرم دستان خود را شستشو دهید و بعد از شستشو عادی دستها و خشک نمودن از کرم های دارای اوره و اوسرین مانند کرم اوره اوسرین ثمین استفاده نمایید و در موارد حاد می توانید با دکتر مشورت نموده و در صورت لزوم از یک کورتون بصورت کوتاه مدت استفاده کنید اما فراموش نکنید که در این مورد پیشگیری بهتر است .
بیمار
از مشاوره و راهنمایی شما ممنونم .
داروساز
با آرزوی بهبود و سلامتی هر چه زودتر .