مهتاطب

سرفصل

حساب کاربری

ورود ثبت نام
خروج
نام کاربر
کاربر :
021 - 53867

عناوین اصلی

منوهای اصلی

درباره ما

آدرس صفحه

مشاوره تخصصی

854 بازدید
شنبه 29 مهر 1396
بیمار
خانمی حدود 35 ساله همراه با دختر بچه 12 ساله وارد داروخانه شدند نزد من آمدند و از خارش شدید سر مخصوصا پشت سر و پشت گوش دخترش شکایت میکرد احتمال می داد که شپش داشته باشد و گفتند دخترم شوره سر نیز دارد، مادر با ترس و نگرانی نمی دانست که دخترش مشکل شوره سر دارد یا به شپش سر مبتلا شده است .
داروساز
به سر دختر بچه نگاه کردم کف سرش چرب بود و شوره داشت اما در نواحی پشت گوش و نواحی پشت سر آثار تخم های شپش دیده میشد، سوال کردم که این خارش چند روز است که شروع شده ؟
بیمار
در جواب پاسخ داد 4 تا 5 روز است که خارش شدید سر دارد و هر چه حمام می رود باز هم تاثیری ندارد .
داروساز
پرسیدم آیا افراد دیگری نیز در خانواده دچار خارش سر شده اند ؟
بیمار
بله خودم و دختر کوچکترم نیز دچار خارش سر شده ایم .
داروساز
به ایشان گفتم شما نیز به شپش سر مبتلا شده اید .
بیمار
مادر با نگرانی و ترس گفت چه کاری باید انجام بدهیم و ما چگونه مبتلا به شپش شده ایم ما یک روز در میان حمام می رویم و به نظافت خیلی اهمیت می دهیم .
داروساز
شپش حشرات کوچکی هستند که روی پوست موی افراد زندگی می کنند و باعث خارش سر می شوند این حشرات از خون افراد تغذیه می کند و خارش ایجاد شده ناشی از تزریق بزاق این حشرات به داخل پوست است و بعد از مبتلا شدن به شپش حمام رفتن و استفاده از درمان های سنتی شپش مانند استفاده از سرکه و مایونز و روغن زیتون جوابگو نیست، شپش از طریق تماس مستقیم سر به سر فرد آلوده به دیگران منتقل می شود یا می تواند از طریق لوازم شخصی مثل شانه، کلاه، روسری، شال و بیشتر لوازمی که مستقیما با موی سر تماس دارد منتقل می شود .
بیمار
برای رهایی از این شپش ها چه کاری باید انجام دهیم ؟
داروساز
برای رهایی از شپش سر به شما پیشنهاد می دهم از شامپو پرمترین یا لوسیون دایلیس استفاده نمایید .

استفاده از شامپو پرمترین :
1- با شامپو روزانه موها را شستشو دهید و خشک نمایید .
2- سپس موها را با شامپو پرمترین شامپو کنید 5 دقیقه اجازه دهید روی سر بماند سپس آبکشی کنید و خشک نمایید .
3- مو ها را به تکه های مساوی تقسیم نموده و با شانه ریز شانه کنید تا تخم های چسبیده به موی سر از آن جدا شود، این کار را مجددا هفته بعد تکرار نمایید .

استفاده از لوسیون دایلیس :
1- لوسیون دایلیس را امشب به تمام موهای سر آغشته نمایید و بگذارید تا صبح بماند .
2- صبح روز بعد با شامپو روزانه موها را شستشو دهید و خشک نمایید .
3- مو ها را به تکه های مساوی تقسیم نموده و با شانه ریز شانه کنید تا تخم های چسبیده به موی سر از آن جدا شود، این کار را مجددا هفته بعد تکرار نمایید .

و همچنین باید شپش هایی را که در خانه هست هم از بین ببرید برای از بین بردن شپش های خانه لباسهایتان را با آب گرم بشویید و با حرارت خشک کنید، مبل و تخت و فرش را جارو کنید تا بتوانید از شپش ها رهایی یابید .