مهتاطب

سرفصل

حساب کاربری

ورود ثبت نام
خروج
نام کاربر
کاربر :
021 - 53867

عناوین اصلی

منوهای اصلی

درباره ما

آدرس صفحه

مشاوره تخصصی

شنبه 30 اردیبهشت 1396
بیمار
دختری 25 ساله با چشمانی نگران و اضطرابی نهان در چهره و رفتارش وارد داروخانه شد. صدایم کرد و گفت: 'خانم دکتر مدتی است که پوستم خیلی خشک شده و چروک های ریزی روی پیشانی ام افتاده است و با وجود اینکه خشکی پوست دارم، اطراف لب و گونه هایم هم جوش های دردناکی می زنند.'
داروساز
گفتم: چقدر مضطرب هستید؟ چند لحظه سکوت کرد، از اینکه اضطرابش را دیده بودم، تعجب کرد. با خودم فکر کردم، ما آدمها همواره بیشتر از آنکه به دیگری گوش فرا دهیم، با خودمان در حال گفتگو هستیم.
بیمار
کمی آرام تر شد و گفت: 'چند ماهی است که زندگی پر استرسی دارم و نمی توانم این نگرانی و اضطراب را از خودم دور کنم. برای درمان هم دکتر برایم پروپرانولول و زاناکس تجویز کرده بود. تا حدودی بهتر شدم، اما خوردن قرص را دوست ندارم. احساس می کنم، برای خوردن داروی اعصاب خیلی جوان هستم.'
داروساز
بغضی پنهان در کلامش دیدم که دردمندم کرد. حس کردم چقدر ما آدم ها نیاز به درک شدن و دیده شدن داریم. چقدر دل مان می خواهد که شنیده شویم و چقدر دل مان می خواهد که کسی در این دنیا ما را درک کند و به حرف ما گوش دهد. خواستم تمام اطلاعاتی را که راجع به استرس و پوست می دانم، برایش توضیح دهم، اینکه استرس وافسردگی می تواند با مشکلات مو، ناخن و پوست مرتبط باشد و بسیاری از بیماری های پوستی مثل آکنه، کهیر، اگزما، پسوریازیس و لک و پیس دارای ریشه هایی در ذهن و روان ما هستند ولی سکوت کردم و صبر کردم تا کمی صحبت کند و آرام شود و بعد که سوأل کرد، کم کم برایش این موضوعات را توضیح بدهم.
بیمار
خانم دکتر یعنی تمام مشکلات و بیماریهای پوستی من بخاطر استرس و نگرانی است، که دارم؟
داروساز
برایش توصیح دادم که افرادی که زندگی پر استرس و سختی دارند، زودتر دچار چین و چروک های پوستی می شوند. غذا خوردن با استرس مانع جذب ویتامین ها، آب و مواد معدنی در بدن می شود و می تواند در پوست مشکلاتی به وجود بیاورد. اما از همه این ها مهمتر، اینکه وقتی عصبانی هستید و استرس دارید اخم می کنید و به مرور زمان جای خطوط اخم روی چهره تان حک می شود و البته علت آن افزایش هورمون کورتیزول است که باعث افزایش قند خون می شود و با بالا رفتن قند خون رشته های پروتئینی به نام کلاژن که مسئول حالت ارتجاعی و انعطاف پوست هستند، آسیب می بینند و به مرور زمان باعث به وجود آمدن چین و چروک های عمیقی می شود.
بیمار
آیا راهی برای برطرف کردن مشکلات پوستی ام وجود دارد؟ آیا امکان دارد خشکی پوست، جوش، چروک برطرف شود و از نظر روحی کمی خوشحال تر هم بشوم؟
داروساز
با لبخندی مهربانانه گفتم: البته که راه های زیادی وجود دارد. برای بهبود خشکی پوست شما که با جوش همراه است، می توانید از کرم های آبرسان فاقد چربی مانند: ژل کرم اوریج، و یا مرطوب کننده فاقد چربی سینره و مدیلن استفاده کنید. برای چروک های سطحی می توانید از کرم ضدچروک نوکسورینس نوکس و کرم ضدچروک کدلی که حاوی ویتامین C و اسید هیالورونیک است، استفاده کنید. در میان کرم های ایرانی هم از کرم AHA ثمین و سینره به دلیل داشتن اسیدهای میوه وخاصیت لایه برداری اثر ضدچروکی و آبرسانی داشته و می توانند در جوانسازی و شفافیت پوست بسیار مؤثر باشند.
بیمار
آیا راهی هم برای درمان استرس هایم وجود دارد؟
داروساز
با لبخندی مهربانانه گفتم: البته که برای درمان استرس تان هم راه های زیادی وجود دارد. ولی ریشه های مشکلات و مسائل را شناختن و برای درمان آن گام برداشتن البته راهی است طولانی و دشوار است. خوشبختانه در دنیای امروز با پیشرفت های علمی جالبی که در حوزه روانشناسی شده می توان با تکنیک های کاربردی و ساده به حل بنیادی مسائل روحی اقدام کرد. و من اینجا بطور مختصر می توانم برای تان توضیح دهم، البته اگر علاقه مند باشید.
بیمار
نگاه پرسشگرش مرا به ادامه صحبت هایم تشویق می کرد. پرسید، شما چه پیشنهادی دارید؟
داروساز
1-داشتن رویاهای فردی وهدف های روشن و دقیق برای خودتان تعریف کنید. در واقع یک زندگی هدف دار برای خودتان ایجاد کنید. 2- با خواندن کتاب هایی در زمینه مثبت اندیشی، نگاه خود را نسبت به مسائل زندگی تان تغییر دهید.
3- بدانید که هر آنچه بدان بیاندیشید چند سال بعد در زندگی تان تحقق می یابد. پس نسبت به افکارتان احساس مسئولیت کنید. 4- ورزش ،تفریح و تغذیه سالم سرشار از میوه و سبزیجات می تواند در کاهش اضطراب نقش مهمی ایفا کند. 5- شناخت موقعیت های استرس زا و تعمق در آن ها معمولاً نیاز به کمک متخصص روانشناس دارد. زیرا، عموماً ریشه در آسیب های کودکی دارد و با آگاهی می توانیم مسئولیت انتخاب های امروزمان را بپذیریم. 6- تا حد امکان، برای خود موقعیت های شادی بخش ساده ایجاد کنیم و بدانیم که زندگی همین لحطه اکنون است، پس دوستش بداریم و باخوشی های کوچک به زندگی ارج نهیم.
7- بسیاری از مؤسسات روانشناسی خوب هم مثل بنیاد فرهنگ زندگی، خانه توانگری طوبی و مؤسسات مشابه هم هستند که می توانند در افزایش خودشناسی و رسیدن به آرامش به شما کمک خیلی زیادی کنند.