مهتاطب

سرفصل

حساب کاربری

ورود ثبت نام
خروج
نام کاربر
کاربر :
021 - 53867

عناوین اصلی

منوهای اصلی

درباره ما

آدرس صفحه

مشاوره تخصصی

دوشنبه 18 اردیبهشت 1396
بیمار
دختری جوان، حدوداً 22 ساله و بسیار لاغر وارد داروخانه شد. نگاهی به اطراف کرد. گویی متوجه شده بود که من او را زیر نظر دارم. پیش من آمد و پرسید خانم دکتر راهی هست که من کمی چاق شوم؟
داروساز
درحال حاضر چند کیلو هستید؟ آیا به تازگی وزن کم کرده اید؟
بیمار
48 کیلو هستم. یک ماه اخیر دو کیلو وزن کم کرده ام.
داروساز
پرسیدم قدتان چقدر است و دوست دارید چند کیلو چاق تر شوید؟
بیمار
165 سانتیمتر هستم. دوست دارم 10 کیلو وزنم اضافه شود.
داروساز
پرسیدم به تازگی آزمایش داده اید؟ بخصوص تیروئید خود را چک کرده اید؟
بیمار
بله، آزمایش داده ام. به لحاظ هورمونی مشکلی ندارم.
داروساز
سوأل کردم، اضطراب دارید یا زیاد عصبانی می شوید؟
بیمار
بله خیلی زود عصبانی می شوم و چند وقت هست که به شدت استرس دارم. می توانم بپرسم چه عواملی باعث کاهش وزن می شوند؟
داروساز
گفتم، مهمترین دلیل کاهش وزن عدم دریافت کالری مورد نیاز بدن است. داشتن عادات غلط غذایی یا عدم انتخاب صحیح غذا و نامرتب بودن زمان صرف غذا، اختلالات هورمونی، کم خونی و کمبود ویتامین ها دراین مورد بسیار مهم است.
اختلالات دستگاه گوارش، سوء جذب و استرس های روحی نیز بر روی کاهش وزن مؤثر هستند. زیرا برخی افراد در هنگام نگرانی و استرس، به دلیل افزایش هورمون کورتیزول نمی توانند غذا بخورند و به اصطلاح عامه راه گلویشان بسته می شود.
بیمار
برای افزایش وزن چه غذاهایی باید بخورم؟
داروساز
کمبود وزن، باید از طریق مصرف مواد غذایی پروتئینی و چربی های غیر اشباع جبران شود. شما می توانید، غذاهایی را که موجب تحریک اشتها می شوند مصرف نموده و در رژیم غذایی تان برای چاق شدن از غذاهای کم حچم و پر کالری استفاده کنید.
بیمار
منظور شما از غذاهای کم حجم و پر کالری چیست .میتوانید بیشتر توضیح دهید.
داروساز
افراد لاغر برای چاق شدن سراغ مواد غذایی پر خطر می روند مثلا میزان روغن غذایشان را زیاد می کنند یا شکر و شیرینی را در رژیم غذایی شان افزایش می دهند این روش تغذیه به سلامت انسان آسیب می رساند و حتی احتمال دارد باعث بیماری های قلبی عروقی شود . منظور من از غذاهای کم حجم و پر کالری شامل کره ,عسل ,خامه ,مغز دانه ها شامل پسته ,بادام ,فندق ,گردو و غذاهای پر پروتئین و کم چربی که شامل غذاهای دریایی ,سینه مرغ ,میوها و سبزیجات می باشند .
بیمار
من تمایل دارم که در زمان کوتاهی چاقتر شوم . حقیقت اینست که هربار چند کیلویی چاق شدم دوباره به محض اینکه کمی دچار استرس شدم وزنم را از دست دادم.
داروساز
اکثر افراد لاغر دوست دارند سریعا وزن اضافه کرده و حداکثر ظرف 2 تا 3 هفته اضافه وزن داشته باشند و دارا ی اندامی متناسب شوند ولی اضافه وزن با حوصله و به تدریج میسر می شود .
بیمار
شما برای افزایش وزن چه پیشنهادی به من می دهید؟
داروساز
اولین گام در درمان لاغری، تشخیص علّت اصلی کاهش وزن است. اگر کاهش وزن به علّت عوامل درونی باشد، باید ابتدا علّت اصلی را برطرف کنیم و بعد از آن می توانیم درمان غذایی و دارویی را آغاز کنیم. در صورتی که عوامل بیرونی باعث کم شدن وزن شما شده باشند، با مشاوره و جایگزین کردن عادات صحیح غذایی درمان را شروع می نماییم.

برای افزایش وزن چند توصیه به شما ارائه می دهم:
_ زیاد کردن وعد ه های غذایی و استفاده از مواد پروتئینی و پر کالری
_ استفاده از 3 لیوان آب در هر وعده غذایی
_ محیطی که شما در آن غذا می خورید، باید به دور از هر نوع استرس و نگرانی باشد.
_ انجام منظم تمرینات ورزشی و بدنسازی هم کمک زیادی به افزایش وزن و چاق شدن شما می کنند.
_ راحت ترین کاری که باید انجام دهید این است، که حداقل 8 ساعت در شب بخوابید.
_ یکی دیگر از راهکارهایی که برای چاقی به شما توصیه می کنم، استفاده از مکمل ها و گیاهان دارویی می باشد که در داروخانه اینترنتی مهتاطب موجود هستند. این مکمل ها شامل مواّد مؤثر زیر هستند:
1) شیکوریدین که با کاهش قند خون اشتها را زیاد می کند.
2) مخمر آبجو که باعث اشتهازایی شده چون دارای منابع غنی از ویتامین B بوده و همچنین باعث افزایش متابولیسم سوخت و ساز و قند خون بدن شده و باعث می شود چربی به انرژی تبدیل شده و فرد را تحریک به دریافت انرژی بیشتر می کند.
3) گین آپ، به دلیل داشتن کالری بسیار بالا و مجموعه ای از ویتامین ها و مواد معدنی، آهن (که در بیشتر خانم ها کمبود آهن از عوامل لاغری و بی اشتهایی می باشد)، و زینک با عملکردی مشابه شیکوریدین باعث بهبود عملکرد سیستم گوارش، کاهش قند خون و زیاد کردن اشتها شده و در درمان لاغری به شما کمک زیادی می کند.
بیمار
بابت مشاوره و راهنمایی از شما ممنونم.
داروساز
خواهش می کنم. امیدوارم این توصیه ها برای درمان لاغری شما مؤثر باشد و وزن تان افزایش یابد.