مهتاطب

سرفصل

حساب کاربری

ورود ثبت نام
خروج
نام کاربر
کاربر :
021 - 53867

عناوین اصلی

منوهای اصلی

مقالات

آدرس صفحه

عنوان مطلب علمی

محتوای مطلب علمی

محصول پیشنهادی

خشکی پوست، پسوریازیس و درمان آن

علت خشکی پوست و راه های  مقابله با آن :

خشکی پوست بیشتر در بزرگسالان و افراد مسن و در زمستان بیشتر اتفاق می افتد. [1]

انواع درمان های ممکن برای کاهش علائم خشکی و خارش پوست عبارتند از :

  • استفاده از پاک کننده های ملایم تر : صابون های معمولی و سنتی باعث قلیایی تر شدن پوست میشوند و رطوبت روی پوست که محافظ پوست است را از بین میبرند. به همین علت استفاده از شوینده های غیر صابونی مانند ژل، محلول و سایر فراورده های ملایم تر ارجح است. زیرا این فراورده ها باعث میشوند PH  پوست به حالت طبیعی نزدیکتر باشد. [2,3]

از طرفی کاهش ph  پوست (اسیدی شدن) باعث کاهش خارش پوستی میشود. (زیرا آنزیم های سرین پروتئاز در PH  اسیدی مهار میشوند). [4]

  • استفاده منظم از مرطوب کننده های پوست :

استفاده روزانه و منظم از انواع محصولات نرم کننده که باعث کاهش از دست رفتن آب پوست میشوند یک روش بسیار مناسب برای کنترل خشکی و خارش پوست است. بویژه کرم هایی که حاوی گلیسرین ، لاکتیک اسید و یا اوره هستند. این مواد باعث میشوند آب بیشتر روی پوست به دام بی افتد و پوست خشک نشود. [5,6]

کلیه فراورده های مرطوب کننده باید بلافاصله بعد از شست و شو و یا استحمام حتما استفاده شوند.

فراورده های چرب تر و مثلا حاوی وازلین موثرتر هستند اما به علت ایجاد حس چربی و لغزندگی زیاد روی پوست و پاک شدن و شسته شدن سخت تر ، کمتر طرفدار دارند.فراورده های چرب بهتر است قبل از خواب استفاده شوند.

  • عدم استفاده از آب داغ و یا خیلی سرد و عدم شستن زیاد : شستن زیاد پوست باعث افزایش حساسیت پوست میشود و خشکی و خارش پوست را بیشتر میکند.  شستشوی ملایم و استفاده از آب ولرم باید به بیمار آموزش داده شود.

  • استفاده از یک دستگاه بخور : افزایش رطوبت محیط میتواند در بهبود خشکی و خارش پوست مفید باشد.

  • برای درمان خارش ها و خشکی پوستی که به اگزما تبدیل شده اند(با تجویز پزشک یا داروساز) میتوان از کورتیکواستروئید (کورتون) های موضعی با اثر متوسط مثل فلوسینولون ، تریامسینولون و مومتازون استفاده کرد.[7]

  • مطلب تخصصی : سرین پروتئاز ها (مانند ماست سل تریپتاز mast cell tryptase ) باعث تحریک و فعالسازی فیبر عصبی PAR2 برروی پوست و ایجاد خارش میشوند.کاهش PH  پوست باعث مهار شدن سرین پروتئاز میشود.لذا مصرف فراورده هایی (مثلا حاوی لاکتیک اسید) که باعث کاهش PH  پوست ( اسیدی تر شدن) میشوند میتواند در کاهش خارش پوست مؤثر باشند.[4]

 

انواع پسوریازیس و درمان آن :

 

پسوریازیس یا صدفک چیست؟

پسوریازیس یا صدفک یک بیماری مزمن پوستی است که علت آن بیشتر خودایمنی (سیستم ایمنی خود فرد) است. در این بیماری به بیان ساده ، سرعت تولید پوست از سرعت تخریب آن بیشتر میشود و در افراد دیابتی ، سابقه ی خانوادگی ( ارثی ) ، دارای بیماری قلبی ، افسردگی ، وسواس و یا کمبود ویتامین دی احتمال بروز بیشتری دارد. حدود 30 درصد از بیماران پسوریازیس در نهایت به آرتریت پسوریاتیک (درگیری مفصل ها ) مبتلا میشوند.

این بیماری بیشتر در سنین 30 تا 40 سال و 50 تا 70 سال مشاهده میشود.

انواع  پسوریازیس مانند پسوریازیس پلاک ، ناخن ، ضایعات پوسچولار ، معکوس و اریترودرمیک هستند که پسوریازیس پلاک شایعتر است.

پسوریازیس پلاک : در این بیماری پوست به رنگ قرمز در آمده و کمی متورم دیده میشود و پلاک ها(پوسته ها)ی نقره ای و سفید رنگ بر روی آن دیده میشوند که در واقع پوست  تخریب شده و مرده هستند. این بیماری با اینکه آزاردهنده است ولی خطر جدی ندارد و بیشتر بیماران بصورت سرپایی درمان میشوند.

پسوریازیس پوست سر : بسیاری از افراد مبتلا به پسوریازیس ، این بیماری در پوست سر آنها نیز رخ میدهد که بسیار شبیه به شوره ی سر ( درماتیت سبوره ای کف سر ) است.

انواع درمان پسوریازیس :

موارد متوسط و پلاک های محدود ، به خوبی  به درمان با کورتیکو استروئید های ( کورتون ) موضعی مانند بتامتازون  پاسخ میدهند.

معمولا از ترکیب درمان های مختلف باهم استفاده میشود.  مثلا  یک کورتون مثل بتامتازون به همراه یک آنالوگ ویتامین دی ( مثل کلسیتریول )  و یا درمان های دیگر مثل نوردرمانی (UVB) به همراه شامپو های حاوی تار (قطران زغال سنگ).

در موارد بسیار شدید مصرف داروهای خوراکی ( مثل متوتروکسات ، سیکلوسپورین ) یا تزریقی ( انواع آنتی بادی ها ) نیز به آن ها اضافه میشوند.

راهکار های تشخیص پسوریازیس از سایر بیماری ها و حساسیت های پوستی مشابه ( تشخیص افتراقی پسوریازیس )

  • درماتیت سبوره ای (از انواع حساسیت های  پوستی) : در این بیماری مانند پسوریازیس ، پوست قرمز شده و معمولا پوسته ریزی داریم اما مقدار آن  کمتر از پسوریازیس است. ضایعه ی قرمز صاف (غیر برجسته) ، معمولا متقارن ، نسباتا چرب ، در کناره های بینی ، گونه ها و ابرو از مواردی است که به نفع تشخیص درماتیت سبوره ای است.

 

  • اگزما ( atopic dermatitis ) : در این بیماری نقاط مختلف پوست با خارش شدید وجود دارد که در اثر خاراندن و چنگ زدن ، قرمز ، ملتهب و ضخیم میشوند. بسیار شبیه پسوریازیس است و درمان آن ها هم تقریبا یکسان است.

            اگزما بیشتر در نواحی چین دار پوست وجود دارد.

 

  • عفونت قارچی : عفونت قارچی سطحی نیز میتواند مانند پسوریازیس دارای مناطقی از پوست با پلاک های قرمز با یا بدون پوسته ریزی باشد.

 

  • عفونت قارچی ناخن : این عفونت نیز مشابه پسوریازیس ناخن است و میتوانند به اشتباه بجای هم تشخیص داده شوند. به همین علت تست پتاسیم هیدروکساید  ( KOH ) برای تشخیص عفونت قارچی میتواند استفاده شود.