مهتاطب

سرفصل

حساب کاربری

ورود ثبت نام
خروج
نام کاربر
کاربر :
021 - 53867

عناوین اصلی

منوهای اصلی

مقالات

آدرس صفحه

عنوان مطلب علمی

محتوای مطلب علمی

محصول پیشنهادی

کرم هیدروکینون

هیدروکینون برای روشن ساختن لکه‌های تیره‌ی پوست [ که هایپرپیگمینیشن، ملاسما، لکه‌های سن و کک و مک نامیده می‌شوند] که به دلیل بارداری، قرص‌های کنترل بارداری، داروهای هورمونی یا صدمه به پوست ایجاد شده‌اند استفاده می‌شود. این دارو در اصل از طریق مسدود سازی پروسه‌ای در پوست که منجر به تغییر رنگ می‌شود عمل می‌کند.

کارکرد هیدروکینون به چه صورت است؟

کارکرد هیدروکینون به این صورت است که تولید ملانوزوم را در سلول‌های رنگدانه‌ای پوست کاهش داده و منجر به افزایش از کار افتادگی آنها می‌شود. هیدروکینون این کار را به وسیله‌ی مهار فعالیت تایروزیناز، آنزیم لازم برای ساخت ملانین، انجام می‌دهد.

هیدروکینون چقدر مؤثر است؟

در اکثر موارد، پس از چهار هفته درمان باید شاهد روشن شدن پوست باشید. گاهی اوقات دیدن تغییر بیشتر طول می‌کشد، اما اگر پس از 3 ماه درمان پوست روشن نشد، باید استفاده از هیدروکینون را متوقف کنید.

به منظور افزایش تأثیر هیدروکینون، باید از نور خورشید دوری کرده یا لباس‌های محافظتی پوشیده و از ضدآفتاب‌هایی با SPF بالاتر از 15 هنگام خروج از منزل استفاده کنید. از لامپ‌های خورشیدی و سالن‌های برنزه نیز استفاده نکنید.

لازم است که هیدروکینون را به طور منظم طبق دستورالعمل استفاده کنید تا به نتایج مطلوب برسید و پس از آن تنها برای حفظ نتیجه‌ی به دست آمده از هیدروکینون استفاده کنید.

چطور از کرم روشن کننده‌ی هیدروکینون استفاده کنیم؟

دستورالعمل‌های بسته بندی محصول یا دستورالعمل‎‌های پزشک‌تان را دنبال کنید . پیش از استفاده مقدار کمی از این دارو را روی قسمت سالم پوست بزنید و مشاهده کنید که در طی 24 ساعت عوارض جانبی‌ای رخ می‌دهد یا خیر. اگر در ناحیه‌ی مورد آزمایش احساس خارش، قرمزی، تورم یا تاول کردید، از محصول استفاده نکرده و با پزشک‌تان تماس بگیرد. اگر قرمزی جزئی مشاهده کردید می‌توانید درمان با استفاده از کرم را آغاز کنید.

این دارو را در ناحیه‌ی آسیب دیده‌ی پوست، به طور معمول دو بار در روز یا آنطور که پزشک‌تان تجویز کرده استفاده کنید. این دارو تنها متخص استفاده بر روی پوست می‌باشد. اگر نادرست استفاده شود ممکن است روشن‌سازی ناخواسته به وجود بیاید. از ورود این محصول به چشم‌‌ها، بینی یا دهان‌تان اجتناب کنید. اگر این دارو وارد این نواحی شد آن را با آب زیاد بشویید.

این دارو ممکن است ناحیه‌ی تحت درمان پوست را نسبت به نور خورشید حساس کند. از قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور آفتاب، سالن‌های برنزه و لامپ‌های خورشیدی اجتناب کنید. هنگام خروج از منزل از ضدآفتاب و پوشیدنی‌های مناسب برای ناحیه‌ی تحت درمان پوست استفاده کنید.

از این محصول به طور منظم استفاده کرده تا به نتایج مطلوب‌تان دست پیدا کنید. برای اینکه یادتان بماند، هر روز در یک وقت معین از آن استفاده کنید.

اگر پس از دو ماه استفاده شرایط‍‌تان تغییری نکرده یا بدتر شد، پزشک خود را در جریان بگذارید.

طریقه‌ی استفاده از هیدروکینون

_ قبل از استفاده کرم را بر روی قسمت کوچکی که بسیار رنگدانه‌دار شده اعمال کنید تا مطمئن شوید به آن حساسیت ندارید. اگر در طی 24 ساعت قرمزی یا خارش مشاهده نکردید، درمان را شروع کنید.

_ پوست را تمیز کرده و خشک کنید و 2 بار در روز کرم را به شکل لایه‌ای نازک روی سطح مورد نظر بمالید. آن را به خوبی روی پوست مالش دهید.

_ فقط به اندازه‌ی پوشاندن ناحیه‌ی مورد نظراستفاده کرده و کرم را روی نواحی نرمال پوست نزنید، چرا که آنها هم دستخوش روشن شدگی و تغییر رنگ خواهند شد. دست‌هایتان را پس از استعمال بشویید مگر اینکه کرم را برای دست‌هایتان هم استفاده کنید.

_ از مصرف دیگر محصولات دارویی موضعی اجتناب کنید ( مخصوصاً محصولات پراکسیدی) مگر اینکه به تجویز پزشک باشد.

_ اگر از لوازم آرایشی غیر دارویی، کرم ضدآفتاب و لوسیون‌های مرطوب کننده استفاده می‌کنید، ابتدا هیدروکینون را اعمال کرده، چند دقیقه صبر کنید و سپس کرم یا لوسیون بعدی را روی هیدروکینون بزنید.

عوارض جانبی محصولات هیدروکینون

هیدروکینون معمولاً با پوست افراد سازگاری دارد. بعضی از بیماران ممکن است تحریکات پوستی جزئی و موقتی از جمله خارش و سوزش و قرمزی خفیف را تجربه کنند. اگر این موارد برطرف نشد، دیگر از این کرم استفاده نکنید.

عوارض جانبی‌ای که لازم است به خاطرشان مصرف کرم متوقف شده و سریعاً مشورت پزشکی گرفت شامل سوختگی شدید، خارش، تاول زدن یا تورم نواحی مورد درمان و هرگونه تغییر رنگ غیر معمول پوست می‌شود.

پیشگیری‌ها

حین استفاده از هیدروکینون از بنزوئیل پراکسید، هیدروژن پراکسید یا دیگر محصولات پراکسیدی استفاده نکنید. در صورت استفاده ممکن است لکه‌ای تیره روی پوست ایجاد شود. اگر تصادفاً این دو را با هم استفاده کردید، پوست را با آب و صابون بشویید تا لکه پاک شود.

کرم‌های هیدروکینون ممکن است حاوی سدیم متابی سولفیت بوده و از همین رو واکنش‌های حساسیتی جدی‌ای ایجاد کنند.

از هیدروکینون نباید در دوران بارداری یا شیردهی استفاده شود.

این مقاله را در اینجا بخوانید.