مهتاطب

سرفصل

حساب کاربری

ورود ثبت نام
خروج
نام کاربر
کاربر :
021 - 53867

عناوین اصلی

منوهای اصلی

مقالات

آدرس صفحه

عنوان مطلب علمی

اشک مصنوعی دکتر رویا میرنظامی
سه شنبه 19 تیر 1397
461 بازدید

محتوای مطلب علمی

محصول پیشنهادی

نام عمومی: ocular lubricant (روان کننده‌ی چشم)

نام تجاری: Artificial Tears, Celluvisc, Clear Eyes CLR, GenTeal, Hypotears, Isopto Tears, Lacri-Lube S.O.P., Liquitears, Moisture Drops, Oasis Tears, Opti-Free Rewetting Drops, optive, Refresh, Soothe, Systane, TheraTears, Ultra Fresh, Visine Tears

Artificial Tears یا اشک مصنوعی چیست؟

مارک‌ها و شکل‌های زیادی از روان کننده‌های چشم موجود هستند و تمام‌شان در این مطلب لیست نشده است. اشک مصنوعی راه حلی برای مرطوب کردن چشم‌هاست. از اشک مصنوعی برای تسکین سوزش، ناراحتی و حس بدی که توسط چشم‌های خشک بوجود می‌آید استفاده می‌شود. این محصول ممکن است استفاده‌های دیگری نیز داشته باشد.

اطلاعات مهم

نباید از اشک مصنوعی برای درمان یا جلوگیری از عفونت چشم استفاده کنید.

پیش از استفاده از این دارو

اگر به اشک مصنوعی آلرژی دارید نباید از آن استفاده کنید. این دارو باعث درمان یا جلوگیری از عفونت چشم نخواهد بود. اگر هر نوع عفونت چشمی‌ای دارید پیش از استفاده از این دارو با پزشک یا داروساز مشورت کنید.

انتظار نمی‌رود که اشک مصنوعی برای جنین صدمه‌ای ایجاد کند. اگر باردار هستید پیش از استفاده از دارو از پزشک سوال کنید. مشخص نیست که این دارو وارد شیر مادر می‌شود یا خیر پس اگر نوزاد شیر می‌دهید پیش از استفاده با پزشک مشورت کنید.

چطور باید از اشک مصنوعی استفاده کرد؟

دقیقا همانطور که روی برچسب نوشته شده یا پزشک تجویز کرده استفاده کنید. از آنچه توصیه شده بیشتر یا کمتر یا برای مدت طولانی‌تر استفاده نکنید. حین بر چشم داشتن لنز از این دارو استفاده نکنید.اشک مصنوعی ممکن است حاوی مواد نگهدارنده بود و لنزهای رنگی را تغییر رنگ دهد. پس از استفاده از این دارو حداقل 15 دقیقه صبر کرده و بعد لنزتان را داخل چشم‌تان بگذارید. پس از استفاده از قطره‌ی چشمی دست‌تان را بشویید.

به منظور استفاده از قطره‌ی چشمی

- کمی سرتان را به عقب خم کنید و پلک پایین‌تان را پایین بکشید تا حفره‌ای ایجاد کنید. با نوک پایین، قطره را بالای چشم‌تان نگه دارید. به سمت بالا و آن طرف قطره نگاه کرده و آن را بچکانید.

- با سر پایین چشم‌هایتان را 2 تا 3 دقیقه ببندید، پلک نزده و این طرف و آن طرف را نگاه نکنید. به آرامی انگشتتان را به گوشی داخل چشم‌تان به مدت 1 دقیقه فشار دهید تا قطره وارد مجرای اشکی‌تان نشود.

- تعداد قطره‌ای که پزشک‌تان دستور داده استفاده کنید. اگر بیش از یک قطره استفاده می‌کنید، بین هر قطره 5 دقیقه صبر کنید.

- پیش از استفاده از هر قطره‌ی دیگری که پزشک‌تان تجویز کرده حداقل 10 دقیقه صبر کنید.

- اگر رنگ مایع عوض شده یا ذراتی در آن مشاهده می‌کنید از قطره استفاده نکرده و یک قطره‌ی جدید تهیه کنید.

برای استفاده از پماد

- کمی سرتان را به عقب خم کرده و پلک پایین‌تان را پایین بکشید تا منفذی ایجاد کنید. با نوک پایین، تیوب پماد را بالای چشم‌تان نگه دارید. بالا و سمت دیگر نوک تیوب را نگاه کنید.

- باریکه‌ای از پماد را در منفذ پلک پایین بزنید و حواس‌‌تان باشد که نوک تیوب به چشم‌تان نخورد. چشم خود را به آرامی ببندید و به مدت 1 تا 2 دقیقه آن را بسته نگه دارید.

- از یک دستمال برای پاک کردن پماد اضافی از مژه‌هایتان استفاده کنید.

- پس از باز کردن چشم‌هایتان ممکن است برای مدتی کوتاه دیدی تار داشته باشید. از رانندگی یا هر کار دیگری که به واضح دیدن احتیاج دارد اجتناب کنید.

- به نوک قطره یا تیوب پماد دست نزنید. نوک پماد یا قطره را مستقیم روی چشم‌تان نگذارید. یک تیوب یا قطره‌ی آلوده می‌تواند چشم‌تان را عفونی کرده و مشکلات بینایی جدی‌ای برای‌تان بوجود بیاورد.

- اگر علائم‌تان بهبود نیافتند یا بدتر شدند با پزشک خود تماس بگیرید.

قطره یا پماد را در دمای اتاق و به دور از گرما و حرارت نگه دارید. آن را یخ زده نکنید. در قطره یا تیوب را وقتی مورد استفاده قرار نمی‌دهید محکم ببندید.

اگر یک دوز را استفاده نکنم چه اتفاقی می‌افتد؟

از آنجایی که این دارو در مواقع لزوم استفاده می‌شود، استفاده از آن بستگی به خودتان دارد.

اگر بیش از حد استفاده کنم چه اتفاقی می‌افتد؟

استفاده از دوز بیش از حد اشک مصنوعی می‌تواند باعث بروز عوارض جانبی جدی و تهدید کننده‌ی زندگی شود.

هنگام استفاده از روان کننده‌ی چشم از چه کار‌هایی باید اجتناب کرد؟

این دارو ممکن است باعث دیدی تار شود. اگر رانندگی کرده یا هر دیگری که به توجه احتیاج دارد انجام می‌دهید، مراقب باشید. از دارو‌های چشمی دیگر مگر با تجویز پزشک استفاده نکنید.

عوارض جانبی اشک مصنوعی

اگر هر گونه علائم حساسیتی نسبت به این دارو داشتید سریعا کمک اورژانسی دریافت کنید. کهیر، مشکل در تنفس، تورم صورت، لب‌ها، زبان یا گلو.

اگر علائم زیر را دارید دیگر از دارو استفاده نکرده و با پزشک‌تان تماس بگیرید:

سوزش شدید، گزگز شدن یا احساس ناراحتی پس از استفاده در چشم یا تغییر در دید.

عوارض جانبی شایع شامل موارد زیر هستند:

سوزش یا ناراحتی خفیف در چشم، خارش یا قرمزی چشم، چشمان اشک آلود، تاری دید یا طعم ناخوشایندی در دهان.

این لیست کامل عوارض جانبی شایع نیست و ممکن است موارد دیگری هم باشد، پس با پزشک‌تان در تماس باشید.

چه دارو‌هایی دیگری با اشک مصنوعی تداخل خواهند  داشت؟

احتمال این خیلی وجود ندارد که دارو‌هایی که به صورت بلعی یا تزریقی مصرف می‌کنید با استفاده از اشک مصنوعی تداخل داشته باشند اما خیلی از دارو‌ها می‌توانند با هم تداخل داشته باشند پس پزشک‌تان را در جریان تمام دارو‌هایی که مصرف می‌کنید از جمله ویتامین‌ها یا محصولات گیاهی قرار دهید.

اطلاعات بیشتر

یادتان باشد که این دارو و تمامی داروها را از دسترس کودکان دور نگه داشته، هیچ گاه دارویتان را به دیگری ندهید و از دارو تنها برای مورد تجویز شده استفاده کنید.