مهتاطب

سرفصل

حساب کاربری

ورود ثبت نام
خروج
نام کاربر
کاربر :
021 - 53867

عناوین اصلی

منوهای اصلی

مقالات

آدرس صفحه

عنوان مطلب علمی

محتوای مطلب علمی

محصول پیشنهادی

متابولیسم پایه

متابولیسم پایه به انرژی‌ گفته می شود که صرف فرآیند‌های سلولی و بافتی می شود که حفظ حیات شخص را در پی دارد. متابولیسم پایه تحت شرایط استاندارد خنثی از لحاظ گرما، عدم تحرک و نا‌شتایی اندازه گیری می‌شود. اندازه متابولیسم پایه (BMR) از لحظه‌ی تولد تا دو سالگی افزایش پیدا می‌کند و بعد به تدریج در طی نوجوانی کاهش پیدا می‌کند.

تاثیر سن بر (بی ام آر) تابع تغییراتی در ترکیب بدن در طی دوره کودکی و نوجوانی است. بی ام آر رابطه بسیار مستقیمی با توده‌ی بدون چربی (که در بردارنده‌ی عمده‌ی بافت متابولیک فعال می‌باشد) دارد. تفاوت ( ج ن س ی ) مشخص شده در  میزان و مدت زمان دوره‌ی رشد نوجوانی و توده‌ی بدون چربی، تعیین کننده‌ی نیاز‌های تغذیه‌ای مرتبط با انرژی دختران و پسران است.

سازمان بهداشت جهانی برای تخمین اندازه بی ام آر از معادلات schofield استفاده کرده که بیانگر ( ج ن س ی )ت، سن و وزن است.

برای مردان 10 تا 18 سال:

(MJ/day) BMR = (} کیلوگرم{ وزن بدن x 074/0) + 754/2

(Kcal/day) BMR = (} کیلوگرم{ وزن بدن x 69/17) + 658

برای زنان 10 تا 18 سال:

(MJ/day) BMR = (} کیلوگرم{ وزن بدن x 056/0 ) + 898/2

(Kcal/day) BMR = (} کیلوگرم{ وزن بدن x 38/13 ) + 693

در نظر داشته باشید که افزایش قد تاثیر آنچنانی در عملکرد پیش بینی این معادلات ندارد. بررسی یک متا آنالیز نشانگر این بوده است که سن، قد و وزن از علل اصلی اختلاف در BMR می باشند.

( برای زنان %9/83 و برای مردان %4/86 = r2 )

توده‌ی بدون چربی و BMI تاثیر آنچنانی در این اختلاف نداشتند. مطالعات مختلف نشانگر دقت این معادلات در نوجوانی بوده و همچنین گویای کاربرد جهانی این معادلات نیست. این مقادیر (بی ام آر) با مقادیر پیش بینی شده در دختران و پسران7 تا 16 سال هلند، انگلستان و آمریکا منطبق بود. این معادلات، بی ام آی پسران در کلمبیا را 5 درصد، دختران نوجوان در چین را 9 درصد و دختران سیاه پوست در آمریکا را بیش از 8 درصد تخمین زده بود. به مطالعات نیاز است تا مشخص شود که آیا برای جمعیت‌های مختلف معادلات مختلفی لازم است یا خیر. چنین معادله‌ای برای کودکان مبتلا به چاقی مطرح شده است.

Resting Metabolic Rate (RMR) بسیار با BMR شباهت دارد و این اصطلاحات اغلب به جای یکدیگر استفاده می‌شوند. با این حال، بی ام آر تحت شرایطی کنترل شده اندازه گیری می‌شود تا اطمینان حاصل شود که سیستم عصبی سمپاتیک فعال نشده، اما آر ام آر نشان دهنده‌ی اندازه گیری‌های انجام شده حین استراحت است که در شرایط کمتر کنترل شده‌ای صورت گرفته. بی ام آر بعد از 12 تا 14 ساعت نا‌شتایی اندازه گیری شده و فرد باید به طور راحتی دراز کشیده، صورت‌ش به سمت بالا و بیدار باشد و بی حرکت در محیطی خنثی (از لحاظ دمایی) قرار گرفته باشد. آر ام آر 2 ساعت بعد از غذا خوردن اندازه گیری می‌شود به صورتی که فرد با آرامش خاطر دراز کشیده و صورتش به سمت بالا می باشد و بیدار و بی حرکت در محیطی خنثی قرار دارد. RMR تقریبا 10 درصد بیشتر از BMR است.

میزان انرژی رشد

میزان انرژی رشد، انرژی ­ای می باشد که در بافت‌های جدید ذخیره شده و صرف سنتز بافت می‌شود.

- ذخیره‌ی انرژی به ترکیب بافت‌های تازه اضافه شده بستگی دارد. معادل‌های انرژی برای ذخیره‌ی چربی و پروتئین به ترتیب ( Kcal/g 25/9 ) MJ/g 039/0 و ( Kcal/g 65/5 ) MJ/g 024/0 می‌باشد.

- راندمان‌های انرژتیک سنتز چربی و پروتئین تقریبا 85 و 42 درصد می‌باشد.

- مقدار انرژی بافت‌های تازه سنتز شده در کودکی، خصوصا در دوره‌ی نوجوانی، از 01/0 تا 03/0 Mj/g ( Kcal/g 7 تا 3 ) متفاوت است، اما این تغییرات تاثیر کمی بر کل نیاز‌های مرتبط با انرژی دارند.

میزان انرژی رشد از روی اطلاعات ترکیب بدن نوجوانانی که رشد نرمال داشته‌اند تخمین زده شده است. برآورد‌هایی برای نوجوانان زن و مرد مرجع منتشر شده که بر پایه‌ی کل آب بدن، کل پتاسیم بدن و کل کلسیم بدن می‌باشند. این برآورد‌ها تفاوت‌های چشمگیری در میزان انرژی رشد مردان در مقایسه با زنان نشان می‌دهد:

- به طور میانگین، توده‌ بدون چربی در پسران به طور چشم گیری از حدود 28 کیلوگرم در 5/10 سالگی تا 61 کیلوگرم در 5/18 سالگی افزایش می‌یابد. نسبت توده‌ی قد در پسران بیشتر از دختران است.

- به طور میانگین، ذخیره‌ی توده‌ی چربی در دختران بیشتر بوده و از حدود 8 کیلوگرم در 5/10 سالگی تا 14 کیلوگرم در 5/18 سالگی افزایش می‌یابد.

به عنوان درصدی از وزن بدن، توده‌ی چربی از 5/23 تا 25 در دختران افزایش یافته و در پسران از 5/18 سالگی تا 13 درصد کاهش می‌یابد.

فعالیت فیزیکی

علاوه بر انرژی ضروری برای فرآیند‌های متابولیک پایه و رشد، انرژی برای فعالیت فیزیکی و برای دست یابی به سلامت جسمی، فکری و اجتماعی لازم است. مصرف انرژی فعالیت بدنی به عنوان مضربی از BMR بیان شده و توسط زمانی که صرف یک فعالیت شده و شدت تلاش تعیین می‌شود.

الگوهای فعالیت

مطالعات مبتنی بر زمان در تلاشند تا میزان انرژی لازم برای فعالیت­های مختلف کودکان و مقدار زمان لازم برای انجام آن ها را برآورد کنند. الگو‌های فعالیت‌های فیزیکی در نوجوانان جوامع مختلف گوناگون است.

به عنوان مثال بررسی مطالعاتی که در این زمینه انجام شده نشان داده که کودکانی که در نواحی روستایی در حال توسعه زندگی می کنند در مقایسه با کودکانی که در مناطق صنعتی شده زندگی می کنند، مدت زمان کمی از شب را به خواب اختصاص می دهند و بیشتر فعالیت‌های فیزیکی متوسط یا سنگین را انجام می‌دهند بنابراین به نسبت BMR خود مصرف انرژی بالاتری دارند.

 

 

تکنیک‌های اندازه گیری

شاخص توده بدنی

 

فعالیت بدنی متداول و تاثیر آن بر نیاز‌های مرتبط با انرژی نوجوانان را می‌توان براساس عواملی از جمله متد آب مضاعف برچسب گذاری شده، تحت نظر داشتن ضربان قلب و همچنین شتاب سنجی اندازه گیری کرد.

- آب مضاعف برچسب گذاری شده روشی است که از ایزوتوپ‌های پایدار دوتریم و اکسیژن 18 برای تخمین مصرف کلی انرژی استفاده می‌شود. این روش BMR، تنظیم حرارت، میزان ترکیبی رشد و فعالیت بدنی را نشان می دهد. این روش دقیق است اما نیاز به ابزار پیچیده داشته و گران است.

- نظارت بر ضربان قلب کالیبره شده در مقابل گرما سنجی غیر مستقیم را می‌توان برای تخمین مصرف انرژی استفاده کرد، چرا که میان ضربان قلب و مصرف اکسیژن در طی ورزش رابطه‌ی خطی وجود دارد. نظارت بر ضربان قلب، جایگزین ارزان‌تری برای گرما سنجی می‌باشد.

- شتاب سنج‌ها دستگاه‌های کوچک، سبک و قابل حملی هستند که حرکت را در یک یا چند سطح ثبت کرده و فرکانس، مدت زمان و شدت فعالیت فیزیکی را نشان می‌دهند. مطالعات معتبر ارتباط متوسط تا قوی‌ میان شمارش‌های شتاب سنج و مصرف اکسیژن، مصرف انرژی فعالیت، یا معادل‌های متابولیک در بزرگ‌سالان و کودکان را گزارش داده‌اند. شتاب سنج‌ها و مانیتور‌های قلب برای بهبود و دقت با هم استفاده شده‌اند. به طور کلی ترکیب متد مانیتورینگ ضربان قلب و شتاب سنج دقت بهتری نسبت به استفاده از هر کدام از متد‌ها به صورت تکی دارد.

 

معادل‌های انرژی فعالیت فیزیکی

گستره میزان یا مصرف انرژی از 1/1 برابر RMR برای انجام تکالیف یا خواندن شروع شده و تا 2/8 برابر RMR در حین دویدن ادامه می‌یابد. تخمین مصرف انرژی اغلب از اندازه گیری فعالیت‌های بزرگ‌سالان بدست آمده و ممکن است برای کودکان و نوجوانان به همین شکل نباشد. به علاوه مصرف انرژی تحت تاثیر سن، سایز، سطح تمرین، زمینه‌ی نژادی و قومی و چاق بودن یا نبودن می‌باشد.

در حرکت شناسی، MET‌ها به طور گسترده برای بیان میزان مصرف انرژی حین انجام فعالیت‌های فیزیکی به عنوان مضاربی از RMR مورد استفاده قرار می‌گیرند. طبق قرارداد، یک MET به عنوان جذب ML/kg/min 5/3 یک اکسیژن یا Kcal/kg/h ? در بزرگ‌سالان می‌باشد. این مقدار نتیجه بررسی جسم یک مرد 70 کیلوگرمی 40 ساله می باشد. مقدار MET قراردادی، قابل استفاده برای کودکان و نوجوانان نیست. به جای آن باید از مقادیر RMR اندازه گیری شده یا پیش بینی شده برای استفاده‌ی درست برای افرادی که از لحاظ سایز بدن تفاوت دارند استفاده کرد و مصرف کل انرژی را به عنوان مضربی از RMR بیان کرد.

The Compendium of Physical Activities یک برنامه‌ی توسعه یافته برای بزرگ‌سالان است که فعالیت‌های فیزیکی خاص را بوسیله‌ی معادل‌های MET طبقه بندی می‌کند. در کودکان 8 تا 18 سال، سن و معادل‌های متابولیک تنظیم شده با بلوغ برآورده شده و مشخص شد که به طور کلی کمتر از مقادیر MET برای فعالیت‌های نشسته و متوسط هستند، اما در عین حال برای فعالیت‌های شدید متنوع‌تر بودند.

از آن جایی که نسبت مصرف انرژی به RMR معدل در کودکان بنظر مشابه یا اندکی کم‌تر می‌رسد، می‌توان از مقادیر MET خلاصه شده برای تقریب زدن میزان مصرف انرژی فعالیت‌ها در کودکان و نوجوانان استفاده کرد. تلاش‌هایی در حال انجام است تا خلاصه‌ای از مقادیر MET فعالیت‌هایی فیزیکی برای جوانان منتشر شود.

پیش بینی‌ها

میزان انرژی فعالیت‌های فیزیکی تحت تاثیر سن، سایز، سطح تمرین، پیشینه‌ی نژادی و چاق بودن یا نبودن می‌باشد:

افراد چاق مصرف انرژی بیشتری نسبت به هم سن و سال‌های لاغر خودشان در شرایط برابر دارند. با این حال وقتی میانگین سایز بدن و ترکیب بدن افراد چاق گرفته شوند نرخ‌های برابری بدست می آید.

- تمرین می‌تواند مصرف انرژی دویدن را کاهش دهد.

- نیاز انرژی در هر کیلوگرم وزن بدن، به طور غیر مستقیم براساس سن و جنس با هر سرعت دویدن یا راه رفتنی فرق می‌کند.

یک مطالعه BMR، مصرف انرژی 40 دختر در سن بلوغ سفید پوست و 40 دختر در سن بلوغ آفریقایی-آمریکایی را اندازه گیری کرد. پس از گرفتن میانگین توده‌ی بدون چربی این نتیجه بدست آمد که مصرف انرژی پایه و انرژی مصرف شده برای فعالیت‌های فیزیکی به طرز چشمگیری در دختر‌های آفریقایی-آمریکایی کم‌تر بود.

مصرف انرژی روزانه‌ی برآورد شده

مصرف انرژی روزانه توسط مصرف انرژی برای فعالیت‌های مختلف و میزان زمان اختصاص یافته به آن فعالیت‌ها اندازه گیری می‌شود. سطح فعالیت فیزیکی روزانه (PAL) نشان دهنده‌ی مجموع این فعالیت‌هاست و به عنوان نسبت مصرف کل انرژی بر روی BMR تعریف شده و به عنوان مضاربی از BMR بیان می‌شوند. اطلاعات جمع آوری شده از مطالعات صورت گرفته بر بروی PAL‌ها که مدت زمان فعالیت در مناطق شهری و روستایی و مناطق صنعتی شده و در حال توسعه را اندازه گرفته‌اند، نشانگر یافته‌های زیر است:

- میزان PAL‌ های متوسط از 45/1 تا 04/2 برای کودکان 6 تا 18 سال که فعالیت‌های سبک تا سنگین داشتند متغیر بود.

- مصرف انرژی متوسط روزانه بسته به ( ج ن س ی )ت، سن و منطقه‌ی جغرافیایی از MJ/Kg 8/0 تا  MJ/Kg 28/0 متغیر بود.

- مصرف روزانه‌ی انرژی در پسران بیشتر از دختران بود و در هر دو گروه این مصرف در مناطق روستایی کشور‌های در حال توسعه در بالاترین حد و در کشور‌های صنعتی شده در پایین‌ترین حد بود. این میزان همچنین در کودکان 10 تا 14 سال نسبت به 15 تا 19 سال بالا‌تر بود.

مجموع انرژی مورد نیاز

تغییراتی در نیاز‌های مربوط به انرژی نوجوانان علامت گذاری شده که براساس نرخ رشد متغیر و سطوح فعالیت بدنی بررسی می شود. برای بررسی تاثیر بلوغ بر روی مصرف انرژی، بررسی سیستماتیکی انجام شد. بلوغ 12 درصد در افزایش نرخ متابولیک پایه (BMR) یا نرخ متابولیسم استراحت (RMR) تاثیر داشته و همینطور 18 درصد در افزایش مصرف انرژی کل در مقایسه با پیش از بلوغ تاثیرگذار بوده است.

نیاز‌های انرژی غذایی برآورد شده‌ی نوجوانان، بر پایه‌ی مصرف انرژی کلی و نیاز‌های رشدی‌شان بوده و بیانگر سطح فعالیت فیزیکی متداول‌ و شیوه‌ی زندگی آنان بوده که شامل حفظ سلامتی و  رشد مطلوب و بلوغ و خواسته‌های اجتماعی و اقتصادی برای PAL (نشسته، کم فعال، فعال و خیلی فعال) بوده‌اند، اما سطح فعال و خیلی فعال برای تمام کودکان سالم توصیه می‌شود (یعنی حداقل 90 دقیقه فعالیت فیزیکی، ترجیحا تمام روز‌های هفته). سطوح PAL بر اساس نسبت کل انرژی مصرفی نرخ متابولیک پایه تعریف شده‌اند.

کودکانی با وزن معمولی

کل انرژی مصرفی از روی سن، قد و وزن بر پایه‌ی متد ایزوتوپ پایدار آب نشان داده شده و میانگین Kcal/d 25 برای مصرف انرژی رشد بر پایه‌ی نسبت‌های افزایش وزن و نسبت‌های پروتئین و توزیع چربی برای بزرگ‌سالان بدست آمده است. معادلات پیش بینی شده برای نیاز‌های انرژی تخمینی برای کودکان 9 تا 18 سال در زیر ارائه شده است. PA نشان دهنده‌ی فعالیت فیزیکی یا Physical activity می‌باشد:

پسران 9 تا 18 سال:

نیاز‌های انرژی تخمین زده شده

(kcal/d) = 88.5 - 61.9 x Age [y] + PA x (26.7 x Weight [kg] + 903 x Height [m]) + 25

وقتی که:

PA = 00/1 اگر به حالت نشسته باشد ( PAL >0/1 و <4/1 )

PA = 3/1 اگر کم فعالیت باشد ( PAL >4/1 و <6/1 )

PA = 26/1 اگر فعال باشد ( PAL >6/1 و <9/1 )

PA = 42/1 اگر زیاد فعال باشد ( PAL >9/1 و <5/2 )

فاکتور 25 برای محاسبه‌ی میزان انرژی رشد اضافه شده است.

دختران 9 تا 18 سال:

(kcal/d) = 135.3 - 30.8 x Age [y] + PA x (10.0 x Weight [kg] + 934 x Height [m]) + 25

وقتی که:

PA = 00/1 اگر به حالت نشسته باشد ( PAL ≥0/1 و <4/1 )

PA = 16/1 اگر کم فعالیت باشد ( PAL ≥4/1 و <6/1 )

PA = 31/1 اگر فعال باشد ( PAL ≥6/1 و <9/1 )

PA = 56/1 اگر زیاد فعال باشد ( PAL ≥9/1 و <5/2 )

فاکتور 25 برای محاسبه‌ی میزان انرژی رشد اضافه شده است.

دارای اضافه وزن و چاق

موسسه‌ی پزشکی، راهنمایی برای نیاز‌های انرژی کودکان دارای اضافه وزن و چاق از سن 3 تا 18 سال تهیه کرده است. این معادلات برای پیش بینی کل انرژی مصرفی در حالت پایدار برابر با نیاز‌های انرژی برای حفظ وزن ارائه شده‌اند. بر خلاف نیاز انرژی تخمین زده شده، در این جا مقدار اضافی‌ای برای رشد در نظر گرفته نشده. برای رسیدن به کاهش وزن، کاهش در مصرف یا جذب انرژی غذایی یا افزایش فعالیت فیزیکی توصیه می‌شود و در این میان می‌توان از مصرف انرژی کل پیش بینی شده که در زیر آمده استفاده کرد.

پسران 3 تا 18 سال:

(kcal/day) = 114 – (50.9 x Age [y]) + PA x (19.5 x Weight [kg] + 1161.4 x Height [m])

وقتی که:

PA = 00/1 اگر به حالت نشسته باشد ( PAL ≥0/1 و <4/1 )

PA = 2/1 اگر کم فعالیت باشد ( PAL ≥4/1 و <6/1 )

PA = 24/1 اگر فعال باشد ( PAL ≥6/1 و <9/1 )

PA = 45/1 اگر زیاد فعال باشد ( PAL ≥9/1 و <5/2 )

دختران 3 تا 18 سال:

(kcal/day) = 389 – (41.2 x Age [y]) + PA x (15.0 x Weight [kg] + 701.6 x Height [m])

وقتی که:

PA = 00/1 اگر به حالت نشسته باشد ( PAL ≥0/1 و <4/1 )

PA = 60/1 اگر زیاد فعال باشد ( PAL ≥9/1 و <5/2 )

PA = 18/1 اگر کم فعالیت باشد ( PAL ≥4/1 و <6/1 )

PA = 35/1 اگر فعال باشد ( PAL ≥6/1 و <9/1 )

ترکیب پیشنهادی برای مصرف انرژی غذایی

به طور کلی تمام موسسات و سازمان‌ها، کاهش مصرف در کلسترول، چربی کل و به ویژه چربی اشباع شده را توصیه کرده و پیشنهاد کرده‌اند که افراد به یک وزن مناسب دست پیدا کنند.

در ذیل توصیه‌هایی برای مردمان آمریکایی‌ شده که چند مورد از آن‌ها به نوجوانان اختصاص یافته است:

 

-میوه‌ها، سبزیجات و دانه‌هایی که دارای فیبر بالایی هستند انتخاب کنید.

-غذا‌ها و نوشیدنی‌ها را با کمترین میزان شکر و شیرین کننده تهیه و انتخاب کنید.

-کمتر از 2300 میلی گرم (حدود 1 قاشق غذا خوری نمک) سدیم در روز مصرف کنید.

-غذا‌ها و نوشیدنی‌های قندی و نشاسته دار را کمتر مصرف کرده و از بهداشت دهان و دندان‌تان مراقبت کنید.

-از گوشت قرمز، گوشت سفید، حبوبات خشک، شیر یا لبنیاتی استفاده کنید که کم چرب یا بدون چربی باشند.

-از غذا‌های کم نمک استفاده کنید و در عین حال غذا‌های سرشار از پتاسیم مثل میوه‌ها و سبزیجات مصرف کنید.

- در روز از میوه‌ها و سبزیجات مختلف مصرف کنید. به طور خاص از میان تمام 5 زیر مجموعه‌ی سبزیجات (سبزی‌های تیره، نارنجی، حبوبات، سبزیجات نشاسته دار و دیگر سبزیجات) چند بار در هفته استفاده کنید.

-از میوه و سبزیجات به میزان کافی مصرف کنید. دو فنجان میوه و 5/2 فنجان سبزیجات در طول روز برای مصرف مرجع 2000 کالری توصیه می‌شود که بر اساس میزان کالری این مقدار می‌تواند بیشتر یا کمتر باشد.

-کودکان 9 ساله و بزرگ‌تر باید در طول روز 3 فنجان شیر بدون چربی یا کم چرب بنوشند یا برابر آن لبنیات مصرف کنند.

- کودکان و نوجوانان اغلب دانه‌های طبیعی و کامل (مثل تخمه) مصرف کنند تا جایی که حداقل نیمی از دانه‌هایی که مصرف می‌کنند باید طبیعی و کامل باشد.

-مصرف چربی‌ها و روغن‌هایی که دارای اسید‌های چرب اشباع شده یا ترانسند را به حداقل رسانده و محصولات کم چرب‌تر (از این نوع چربی‌ها) انتخاب کنید.

-کمتر از 10 درصد کالری از اسید‌های چرب اشباع شده و کمتر از 300 میلی گرم کلسترول در روز مصرف کرده و مصرف اسید‌های ترانس را تا جایی که می‌شود کم نگه دارید.

-برای کودکان و نوجوانان 4 تا 18 سال، مصرف کلی چربی را بین 25 تا 35 درصد کالری نگه داشته و سعی کنید عمده‌ی چربی را از اسید‌های چرب اشباع نشده و بدون ترانس مثل ماهی، خشکبار، روغن‌های سبزیجات دریافت کنند.

-مواد مغذی کوچک و کم حجم به همراه نوشیدنی را در میان گروه‌های غذایی اصلی بگنجانید و غذایی مصرف کنید که چربی‌های اشباع شده‌، کلسترول و قند اضافی، نمک و الکل در آن بسیار محدود باشد.

 

خلاصه و پیشنهادات

- نیاز‌های انرژی به متابولیسم پایه، میزان انرژی رشد و فعالیت فیزیکی بستگی دارند. نرخ متابولیک پایه (BMR) به نسبت وزن از تولد تا 2 سالگی افزایش یافته و سپس در دوره نوجوانی به تدریج کاهش می‌یابد. میزان انرژی رشد در دوره‌ی افزایش رشد  در اوایل نوجوانی به اوج می‌رسد.

- مصرف انرژی فعالیت‌های فیزیکی را می‌توان به عنوان مضربی از BMR بیان کرد که براساس مدت زمان انجام فعالیت و شدت آن تعیین می‌شود.

مصرف انرژی همچنین با سن، سایز، میزان فعالیت و سابقه‌ی نژادی و چاق بودن یا نبودن متغیر است.

نیاز‌های انرژی تخمین زده شده‌ی نوجوانان براساس مصرف انرژی کل و نیاز‌های رشدی‌شان است و سطوح فعالیت‌های فیزیکی متداول‌شان نیز در نظر گرفته می‌شود. همچنین فعالیت‌های فیزیکی معمولی یا نسبتا شدید برای کودکان سالم پیشنهاد می‌شود.

- معادلات پیش بینی براساس نیاز انرژی برای یک فرد بر پایه‌ی سن، ( ج ن س ی )ت، قد، وزن و سطح فعالیت فیزیکی تخمین زده می شود. برای نوجوانانی که چاق بوده یا اضافه وزن دارند معادلات پیش بینی کننده‌ی دیگری از تخمین نیاز‌های انرژی لازم برای حفظ وزن در یک سطح فعالیت فیزیکی مشخص ارائه شده است. از این برآورد می‌توان برای دسترسی به اهداف در زمینه‌ی مصرف انرژی و فعالیت‌های فیزیکی به منظور کنترل وزن استفاده کرد.

- بسیاری از نوجوانان میزان بیشتری انرژی از طریق چربی یا قند افزوده دریافت کرده و دریافت میکرومواد مغذی‌شان از مقدار توصیه شده کمتر است؛ توصیه‌های کلیدی غذایی برای کودکان و نوجوانان بدان دلیل است که مصرف کل چربی را بین 25 تا 35 کالری نگه داشته و تاکید بر مصرف میوه‌ها و سبزیجات و حبوبات فیبردار می کند و غذا و نوشیدنی‌های دارای قند افزوده را به حداقل میزان می رساند.

 

محصولات مرتبط