مهتاطب

سرفصل

حساب کاربری

ورود ثبت نام
خروج
نام کاربر
کاربر :
021 - 53867

عناوین اصلی

منوهای اصلی

مقالات

آدرس صفحه

عنوان مطلب علمی

محتوای مطلب علمی

محصول پیشنهادی

انتخاب کرم ضد آفتاب مناسب، آنگونه که به نظر می رسد آسان نیست. نسل جدید کرم های ضد آفتاب شامل ال اورئال و محصولاتی شامل هلیوپلکس ((Helioplex که برای محافظت در برابر اشعه های فرابنفش مانند: UVA و UVA  طراحی شده است، در حال ورود به بازار است. با وجود این گزینه های جدید، از کجا باید دانست که بهترین کرم ضد آفتاب متناسب با پوست شما کدام است؟
برای اکثر مردم تلاش برای مقایسه و انتخاب بین کرم های ضد آفتاب کار پیچیده ای است. با وجود اینکه انتخاب بهترین کرم ضد آفتاب مهم است، نحوه ی استفاده ی صحیح از آن نیز از اهمیت بالایی برخوردار است، چیزی که اکثر ما کمتر به آن توجه می کنیم.
معیارهای انتخاب کرم ضد آفتاب مناسب
کرم های ضد آفتاب به دو روش پوست شما را در برابر اشعه های مضر خورشید مانند فرابنفش (UV)  محافظت می کند. برخی از آن ها نور خورشید را از سطح پوست بازتاب می کنند، در واقع قبل از رسیدن  به لایه های پوستی آن ها را انعکاس می دهند. برخی دیگر نیز اشعه  فرابنفش را قبل از رسیدن به پوست، جذب خود می کنند و از این طریق مانع از رسیدن آن به پوست می شوند.
تا چنیدن سال قبل معیار انتخاب کرم ضد آفتاب مناسب، یک کرم با فاکتور محافظت در برابر آفتاب یا همان SPF  بالا بود. که نشان دهنده ی میزان محافظت کرم در برابر اثرات سرطان زایی اشعه UV، یا به طور ویژه همان UVB ، است.  SPF  تنها اشعه  UVB را مسدود می کند. نوعی از اشعه فرابنفش A (UVA) وجود دارد که آن هم خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش می دهد. با این تفاوت که اشعه  UVA  سبب سوختگی پوست نمی شود اما عمیقا می تواند به پوست نفوذ کند و سبب ایجاد چین و چروک گردد. اعتقاد متخصصان بر این است که تا 90% از تغییرات پوستی به دلیل قرار گرفتن طولانی مدت در معرض اشعه UNA  است. بنابراین شما به یک ضد آفتاب مناسب نیاز دارید که قدرت محافظت در برابر طیف وسیعی از اشعه های UVA  و  UVB را داشته باشد. همچین کرمی معمولا شامل ترکیبات زیر است:  بنزوفنون (اکسی بنزن)،سینامات (اکسیل متیل سینامات و سینوکسات)، سولیسوبنزن، سالیسیلات، تیتانیوم دی اکسید، زینک اکساید، آووبنزن (پارسول 1789) و اکامسول ( مکسوریل اس ایکس) است.


 SPF15  یا بالاتر برای محافظت در برابر اشعه  UVB
فاکتور  SPF  در واقعیت نشان دهنده ی میزات تأثیر کرم در برابر سوختگی ناشی اشعه  UVB  است. به عنوان مثال اگر شما پس از گذشت زمان 10 دقیقه دچار آفتاب سوختگی می شوید استفاده از کرم ضد آفتاب با  SPF15  این زمان را 15 برابر می کند. یعنی شما پس از گذشت 150 دقیقه قرار گرفتن در معرض نور خورشید، دچار آفتاب سوختگی خواهید شد.
 SPF15  برای اغلب مردم متناسب است. اما در افرادی که خیلی پوست سفید و حساسی دارند و یا افرادی که سابقه سرطان پوست در خانواده خود دارند و همچنین کسانیکه دچار بیماری های پوستی از قبیل لوپوس هستند، باید از کرم هایی با SPF30  یا بالاتر استفاده کنند. در نظر داشته باشید که کرم های ضد افتاب باSPF  بالاتر، تنها به میزان خیلی اندک مزیتشان نسبت به سایر کرمها با SPF پائین تر افزایش می یابد. شاید شما اینگونه تصور کنید که کرمی با SPF30  دو برابر یک کرم با  SPF15  عمل می کند اما در واقعیت چنین نیست. یک کرم با  SPF15  می تواند 93% از اشعه UVB  را فیلتر کند و در مقابل کرمی با  SPF30  به میزان 97% این توانایی را دارد. هانطور که پیداست، تفاوت عملکرد بسیار اندک است.

محافظت در برابر  UVA:
محدوده ایSPF  مشخصی برای تعیین عملکرد کرم های ضد آفتاب در برابر  اشعه UVA  وجود ندارد. بنابراین در این خصوص شما نیاز دارید به ترکیبات سازنده ی آن توجه کنید. بهترین کرم های ضد آفتاب به منظور محافظت پوست در برابر اشعه UVA  شامل ترکیبات زیر هستند: اکامسول، آووبنزن، اکسی بنزن، تیتانیوم دی اکسید، سولیسوبنزن یا اکسید روی.
•    اکامسول:
یکی از ترکیبات شناخته شده جهت محافظت پوست در برابر اشعه UVA  است. این ترکیب در حال حاضر در کشورهایی مانند کانادا و اروپا مورد استفاده قرار می گیرد و قیمت بالایی نیز دارد.
•    آووبنزون:
 این محصول نسخه ی جدید هلیوپلکس است که با نام آووبنزن ( یا پارسول 1789) شناخه شده است. با این تفاوت که این محصول ناپایدار است و در مقابل نور آفتاب زود تجزیه می شود.
•    تیتانیوم دی اکسید یا اکسید روی:
  یک گزینه با قیمت مناسب برای محافظت در برابر اشعه UVA  است که در گذشته نیز مورد استفاده قرار می گرفته است. کرم های ضد آفتابی که در گذشته شامل این عناصر بودند، چهره ی فرد را بی روح و رنگ پریده نشان می دادند اما امروزه با استفاده از تکنیک های جدید تر این مشکل برطرف شده است.
•    مقاوم در برابر آب و عرق کردن:
 اگر شما به ورزش و یا شنا می روید، توجه کردن به ضد آب بودن کرم ها اهمیت دارد. طبق گفته ی موسسه  FDA  یک کرم ضد آفتاب ضد تعریق مناسب، کرمی است که بتواند SPF  خود را پس از 40 دقیقه قرار گرفتن در زیر آب همچنان حفظ کند. کرم های خیلی مقاوم در برابر آب، کرم هایی هستند که پس از مدت 80 دقیقه قرار گرفتن در معرض آب همچنان  SPF  خود را حفظ کنند. این کرم ها در فواصل زمانی مشخصی نیاز به تجدید دارند.
•    استفاده از برندی که مورد علاقه شماست:
اگر متخصصان برندی را به شما پیشنهاد می کنند که مورد علاقه شما نیست ،شما الزامی به استفاده از آن ندارید. اولویت شخصی از اهمیت بالایی برخوردار است.
•    ضد آفتاب دوست دار کودکان:
پوست نوزادان و کودکان بسیار حساس است و به راحتی توسط مواد شیمیایی موجود در کرم های ضد آفتاب بزرگسالان تحریک می شود. از مصرف کرم های حاوی پارا آمینوبنزوئیک اسید (PABA)  و بنزوفنون هایی مانند دی اکسی بنزون، سالیسوبنزون اجتناب کنید. کرم
ضد آفتاب کودکان حاوی ترکیباتی مانند تیتانیوم دی اکسید و اکسید روی است که پوست حساس آن ها را کم تر تحریم می کند.  برای کودکان 6 ماهه  و بزرگتر، به دنبال کرم های با  SPF 15  و بالاتر باشید. بهتر است کودکان زیر 6 ماه کمتر در معرض نور خورشید قرار بگیرند.
•    کرم ضد آفتاب برای کسانی که مشکلات پوستی و یا
حساسیت دارند:
 برای کسانی که پوست بسیار حساسی دارند و یا از مشکلات پوستی مانند روزاسه رنج می برند، بهتر است از کرم های ضدآفتاب مخصوص کودکان استفاده کنند. از خرید کرم هایی حاوی پارا آمینو بنزوئیم اسید (PABA)، و بنزوفنون هایی مانند  دی اکسی بنزون، اکسی بنزون سا سالیسوبنزون خودداری کنید. این افراد نباید از کرم های حاوی الکل، عطر و یا نگهدارنده استفاده کنند.
سایر کرم هایی که حاوی مرطوب کننده هستند و یا کرم هایی که مناسب پوست های خشک و یا چرب هستند، در صورتیکه نکات بالا در خصوص محافظت در برابر اشعه UVA  و  UVB  در آن ها رعایت شده باشد، را می توانید امتحان کنید و عملکرد آن ها را مقایسه کنید.