مهتاطب

سرفصل

حساب کاربری

ورود ثبت نام
خروج
نام کاربر
کاربر :
021 - 53867

عناوین اصلی

منوهای اصلی

مقالات

آدرس صفحه

عنوان مطلب علمی

روی درمانی در درماتولوژی دکتر رویا میرنظامی
پنجشنبه 6 اردیبهشت 1397
2452 بازدید

محتوای مطلب علمی

محصول پیشنهادی

روی (زینک)، کاتیون دوبار مثبت، به عنوان یک عنصر بسیار ضروری برای بدن انسان به شمار می رود و این واقعیت را اینگونه می توان درک کرد که بیش از 300  نوع متالوآنزیم و بیش از 2000 فاکتور انتقال دهنده مانند فاکتور تنظیم چربی، پروتئین ها، نوکلئیک اسیدها و عوامل انتقال دهنده ژن به آن نیاز دارند.

روی از طریق شرکت در واکنش های دی استیله کردن هیستون و دارا بودن فاکتور مایع انگشت روی در رونویسی ژن دخیل هستند. یک خانواده مهم از پروتئین انگشت روی، استروئید یا گیرنده هورمون تیروئید است که که به هورمون ها متصل می شود و دامنه ی عملکرد آن ها را توسعه می دهد. روی نقش بسیار مهمی در حفظ عملکرد مناسب دستگاه ( ت ن ا س ل ی ) بدن، سیستم ایمنی و بهبود زخم از طریق تنظیم پلیمراز  DNA  و RNA  ، آنزیم تیمیدین کیناز و ریبونوکلئیک ها دارد. این امر سبب حفظ عملکرد و کامل شدن فعالیت ماکروفاژها و نوتروفیل ها، می شود.

اختلالات مو و غشاء مخاطی

1. آلوپسی آندروژنیک

آلوپسی آندروژنیک یکی از اختلالات شایع مو است که به طور تخمینی در 90%  مردان بالای 20 سال، سبب ریزش مو می شود.

داروهایی مانند ماینوکسیدیل و فیناستراید و روش های جراحی مانند پیوند مو از جمله روش های درمانی به شمار می روند. روی دارای خاصیت آنتی آندروژن است و عملکرد 5- آلفا ردوکتاز نوع 1 و 2 را تعدیل می کند که البته تاثیر آن در مقابل ماینوکسیدیل 5% کمتر است. در یک مطالعه بالینی، در بیماران مبتلا به آلوپسی آندروژنیک، رشد موی قابل توجهی در  استفاده از محلول موضعی پیریتیون روی 1% به دست آمده است. آلوپسی آرئاتا یکی از بیماری های خود ایمنی است که روش های درمانی متعددی دارد اما هیچ یک از آن ها در سطح جهانی تاثیرگذار نبوده اند. در یک مطالعه بالینی از سولفات روی با دوز 5 میلی گرم/کیلوگرم در روز، در طی یک دوره 6 ماه بر روی بیماران مبتلا به آلوپسی آرئاتا مورد بررسی قرار گرفت و اثرات درمانی مثبت آن در 62% افراد گزارش شد.

2- پوسته-پوسته شدن پوست سر

این یکی دیگر از بیماری های مزمن پوستی است که با زخم شدید پوست، سائیدی و پوسته پوسته شدن پوست سر ظاهر می شود و منجر به آلوپسی اسکار می شود. برای حل این مشکل، درمان های متفاوتی از جمله استقاده از آنتی بیوتیک های موضعی و سیستماتیک، ایزوترتینوئین خوراکی و یا داپسون وجود دارد. پزشکان به این نتیجه رسیده اند که مصرف روی سولفات خوراکی یک روش مطمعن و موثر برای درمان است.

3- درماتیت سبوره ای ( نوعی التهاب پوست)

این بیماری بین 1-3% در میان مردم شیوع پیدا کرده است. روی پریتیون 1%  در پایه شامپو، به عنوان  یک روش درمانی برای این بیماری در نظر گرفته شده است و یک ترکیب فعال است که به همراه کتوکونازول، در شامپوهای ضد شوره به فروش می رسد و یا در نسخه های پزشکی توصیه می شود. همچنین از عود کردن زگیل، خارش و التهابی که با شوره سر همراه است، جلوگیری می کند. بنابر این ترکیب روی پریتیون و کتوکونازول موثر تر از هر عاملی است که به تنهایی استفاده می شود. مصرف روی پریتیون 1% سبب کاهش چشمگیر شوره ی سر می شود اما در مقایسه با عملکرد کتوکونازول 1% تاثیر کمتری دارد.

4- لیکن پلان

لیکن پلان یک بیماری مزمن پوست و غشای مخاطی است که با وجود تعداد زیادی داروهای درمانی از جمله: کورتیکواستروئید، رتینوئید، داپسون و داروهای تقویت سیستم ایمنی، درمان لیکن پلان ناشناخته باقی مانده است.

مقایسه ای بین اثربخشی دهانشویه روی 0.2% و فلوسینولون همراه با دهانشویه  فلوسینولون در 20 بیمار  مبتلا به لیکن پلان مورد ارزیابی قرار گرفت. نتایج نشان داد که میزان درد، التهاب و شوره ی سر در هر دو مورد کاهش پیدا می کند اما از نظر آماری این کاهش در مصرف دهانشویه روی بیشتر مشاهده می شود.