مهتاطب

سرفصل

حساب کاربری

ورود ثبت نام
خروج
نام کاربر
کاربر :
021 - 53867

عناوین اصلی

منوهای اصلی

مقالات

آدرس صفحه

عنوان مطلب علمی

مراقبت از موهای خشک و شکننده دکتر رویا میرنظامی
چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397
69288 بازدید

محتوای مطلب علمی

محصول پیشنهادی

اگر موهای شما خشک، شکننده و غیر قابل کنترل است و یا اینکه احساس میکنید مانند کاه، پوشالی شده است این ها همه نشانه ی تغییرات در لایه ی هیدرولیپیدی محافظ مو است که می تواند ناشی از کمبود ویتامین، مشکلات هورمونی، استفاده از مواد شیمایی ناسازگار و عواملی از این قبیل باشد. در اینجا ما روش هایی را برای بازگرداندن مجدد رطوبت موهای شماو نرم و صاف به نظر رسیدن آن ها به شما توصیه می کنیم.


درک موی خشک:

در شرایط عادی، مو همانند پوست، با یک لایه هیدرولیپیدی که از چربی و غدد عرقی تشکیل شده است، پوشیده می شود. این لایه سبب مرطوب نگه داشتن مو شده و  همانند یک مانع طبیعی مو را از عوامل آسیب رسان بیرونی محافطت می کند و به طور ویژه مو را نرم و درخشان نگه می دارد.

مراقبت موهای خشک و شکننده
اما گاهی اوقات بنا بر دلایل متفاوتی می تواند دچار دگرگونی شود که برخی از آن ها در اینجا آورده شده است :
عوامل درونی:
 فعالیت غدد چربی می تواند توسط عوامل گوناگونی از جمله : کمبود تغذیه ای، ایجاد مشکلات گردش خون در پوست سر، تغییرات هورمونی ( به عنوان مثال در طی ( یائس گ ی ))، استرس و غیره کاهش پیدا کند.
عوامل بیرونی :
 محافظی که موی سر را پوشانده است می تواند از طرق مختلفی از بین برود. که از آن جمله می توان به  استفاده از شامپوهای نامناسب،
رنگ کردن، فر کردن موها، صاف کردن آن ها، شانه زدن بیش از حد، حرارت دادن و خشک کردن نادرست و یا حتی توسط نور خورشید، آب دریا و کلر موجود در استخر اشاره کرد.
کراتین سبب فرم دهی شفت مو ( قسمت قابل رویت مو ) می شود. اگر این لایه در قسمت خارجی مو از بین برود و یا همدیگر همپوشانی پیدا نکنند، به این صورت که  به شکل نامنظم و غیر یکنواخت شکل  بگیرد،
مو خشک و شکننده می شود و حالت کاه پیدا می کند به راحتی در هم پیچ خورده و غیر قابل کنترل می شود.


مراقبت از موی خشک:

 • رژیم غذایی متعادل مناسبی داشته باشید: پروتئین ها، ویتامین ها ، مواد معدنی و اسید های چرب ضروری به مقدار مناسب جهت تعذیه روزانه ی موها باید مورد استفاده قرار بگیرد. شما می توانید همچنین از مغز بادام ، گردو، فندق، دانه حبوبات و روغن ماهی نیز استفاده کنید.

 • از انجام کارهایی مانند رنگ کردن، فر کردن و یا صاف کردن مو که سبب آسیب به بافت مو می شود، اجتناب کنید.

 • یک یا دو بار در هفته قبل از حمام موهای خود را به مدت 20 دقیقه چرب کنید.

 • موهای خود را با نرم کننده های ملایم و مغذی شستشو دهید به خصوص شامپوهایی که مناسب موهای خشک هستند. از شستن بیش از حد مو خودداری کنید ( حتی با شامپوهای ملایم ) زیرا به موهای شما آسیب می رسانند.

 • موهای خود را با آب ولرم و یا خنک بشورید. آن را با آّب داغ شستشو ندهید ( زیرا بر روی موهای شما اثر خشک کنندگی دارد) سپس موهای خود را با یک حوله ی نرم به آرامی خشک کنید. آن ها را نسائید.

 • تا جای ممکن اجازه دهید که موهایتان به حالت طبیعی خشک شوند. اگر از سشوار استفاده می کنید آن را در فاصله ی مناسبی از موهای خود قرار دهید و دمای آن را تنظیم کنید.

 • گره موهای خود را به ارامی با برس باز کنید.

 • پوست سر خود  را با ماساژ دادن تحریک کنید. این امر سبب گردش خون شده و مواد مغذی ضروری را به ریشه ی موهایتان می رساند.

 • اگر دچار موخوره شده اید، چند ساتی متر از پایین موهای خود را کوتاه کنید.

 • در تعطیلات، پس از شنا در دریا، موهای خود را با آب بشورید.

 • چند بار در سال، از مکمل های غذایی مناسب برای مو استفاده کنید.