مهتاطب

سرفصل

حساب کاربری

ورود ثبت نام
خروج
نام کاربر
کاربر :
021 - 53867

عناوین اصلی

منوهای اصلی

مقالات

آدرس صفحه

عنوان مطلب علمی

محتوای مطلب علمی

محصول پیشنهادی

اگر شما به صورت دائم در سایت های اینترنتی،  به دنبال درمان طبیعی ریزش موی خود هستید، یک فهرست طولانی از داروها، کرم ها و مکمل ها برای شما ظاهر می شوند. اما آیا واقعا تمامی آن ها موثراند؟ ممکن است شما داروها و روش های زیادی را که دوستان و اعضای خانوادتان به شما پیشنهاد می کنند، امتحان کرده باشید و علاوه بر صرف هزینه های زیاد تنها مقدار کمی توانسته باشید به نتیجه ی دلخواه خود نزدیک شوید. اگرچه مطالعات بسیاری بر روی درمان طبیعی ریزش مو صورت گرفته است، اما تنها تعداد انگشت شماری راه حل وجود دارد تا  علاوه بر اینکه بتواند به شما کمک کند تا نتیجه ی بهتری بگیرید، اثر طولانی مدتی نیز داشته باشد.

اکثر روش های درمانی،  وابسته به علت ریزش مو هستند. ممکن است شما پس از هر بار شانه زدن مو، متوجه ریزش بیش از حد موهای خود شده باشید، که می تواند دلایل مختلفی از جمله: کمبود ویتامین ، مشکلات تیروئیدی و یا ( یائس گ ی ) داشته باشد. اگر شرایط پزشکی سبب ریزش موی شما شده است،  بنابراین نیاز به درمان دارد. به جز استفاده از دارو ها می توان روش های عمومی زیر را نیز دنبال کرد :

تغذیه :

 متاسفانه برخی از مردم رژیم غذایی مناسبی ندارند. مصرف پروتئین برای تقویت و رشد موها بسیار حائز اهمیت است. گوشت و حبوباتی مانند لوبیا سرشار از پروتئین هستند. متخصصان برای کسانیکه دچار ریزش مو هستند مصرف آجیل، دانه ها، تخم مرغ و ماهی را در رژیم غذایی خود توصیه می کنند. تمامی این ها، منبع مهم اسید چرب امگا -3 نیز هستند که به نوبه ی خود سبب کاهش التهاب و کمک به سلامت پوست سر می شود. بهتر است در غذاهای خود تنوع داشته باشید. به طور متوسط روزانه 10 وعده از سیزیجات ، 2 تا 4 نوع میوه، دانه ها و حبوبات و گوشت بدون چربی مصرف کنید.

برخی از مواد مغذی برای کمک به درمان ریزش مو :

آهن :  کمخونی می تواند سبب ریزش مو شود. مکمل های آهن را تنها زمانیکه شما نتیجه ی آزمایشات مربوط به کم خونی در شما مثبت باشد، می توانید مصرف کنید.

روی و بیوتین : این مکمل می تواند به رشد موی شما کمک کند. برخی افراد به دلیل اختلالات متابولیکی دچار کمبود این مواد شده و  در ظاهر ناخن و موهای شکننده ای دارند.

طبق گفته ی موسسه ی سلامت مصرف گوجه فرنگی گاها سبب رشد مو می شود اما شواهد کافی برای این گفته وجود ندارد.

مکمل های مناسب را بشناسید، اگر برای بهبود وضعیت موهای خود به دنبال یافتن مکمل مناسب هستید، قبل از هر چیزی با دکتر متخصص مشورت کنید تا شما را از عوارض جانبی آن ها و تداخلات ممکن با داروهای دیگری که مصرف می کنید، آگاه سازد. ممکن است پزشک در یک نسخه تمامی مکمل ها برای شما تجویز نکند، زیرا  باید نتیجه مصرف هرمکمل بر روی شما بررسی شود.

مکمل ها باید دارای  گواهی سلامت باشند.  تایید سازمان هایی مانند U.S. Pharmacopeia و    NSFبه این معنا است که در ساخت مکمل ها نظارت صورت گرفته است و از مواد آلاینده ی مضر کمتری برخوردار اند.

برخی نکات :

استفاده از کش مو، رنگ کردن، فر و یا صاف کردن موها، در صورتیکه دچار ریزش مو هستید می تواند بیشتر به آن ها آسیب بزند. با موهای خود ملایم رفتار کنید و از شانه زدن بیش از حد بپرهیزید.

  • از محصولات رنگ مو که کمترین کنتراست را بین مو و پوست سرتان داشته باشد، استفاده کنید.

  • برای تقویت حجم موی خود می توانید از نرم کننده ها استفاده کنید.

  • موهای خود را کوتاه نگه دارید، اینگونه به پرحجم به نظر رسیدن آن کمک می کنید.

  • در ظاهر سعی کنید موهای خود را به صورت یک طرفه نگه دارید و بدین ترتیب تمرکز را از تاج موهای خود، جایی که مو تمایل بیشتری به ریزش دارد، کم می کنید.

  • از محصولات تقویت کننده ی مو استفاده کنید.

استرس خود را کنترل کنید. ریزش مو می تواند در افراد با استرس همراه باشد. استرس ( چه به صورت فیزیکی و چه به صورت روحی) سبب افزایش ریزش مو در فرد می شود. قبل از اینکه بخواهید نگران ریزش موهای خود شوید به دکتر مراجعه کنید. برخی از زنان در دوران ( یائس گ ی ) و برخی پس از دوران بارداری به صورت طبیعی دچار ریزش مو می شوند. کنترل استرس می تواند از روند افزایشی ریزش مو جلوگیری به عمل آورد.