مهتاطب

سرفصل

حساب کاربری

ورود ثبت نام
خروج
نام کاربر
کاربر :
021 - 53867

عناوین اصلی

منوهای اصلی

مقالات

آدرس صفحه

عنوان مطلب علمی

محتوای مطلب علمی

محصول پیشنهادی

افراد مبتلا به کمردرد در شرایط نامناسبی از جهت انجام کارهای روزمره خود می­شوند و تا حدودی از توانایی آن­ها کاسته می­شود. کمردرد به دلایل مختلفی در فرد ایجاد می­شود به عنوان مثال زمانیکه شما یک جسم سنگین را بلند می­کنید، ناخواسته کمی به خودتان فشار وارد می­کنید و یا اغلب ما وقت زیادی را پشت میز کامپیوتر می­گذرانیم که تمامی این­ها می­توانند سبب ایجاد کمر دردهای متفاوتی باشد.  هنگامی­که شما کارهای ساده و روزمره­ خود از قبیل نشستن، رانندگی، بلندکردن اجسام و یا حتی خم شدن بیش از حد را به صورت نادرست انجام می­دهید این عوامل خود سبب ایجاد درد وحشتناک و غیرقابل تحملی در کمر شما می­شوند. زمانی­که این اتفاق رخ می­دهد شما برای آسایش و تسکین درد خود به دنبال یک آتل مناسب کمر و یا همان کمربند می­روید.

در حین اینکه شما دچار کمر درد شده ­اید، بهتر است که تا جای ممکن به فعالیت­های روزمره­ خود ادامه دهید. عدم استفاده از ماهیچه ­ها نه تنها باعث می­شوند آن­ها به مرور زمان ضعیف ­تر شوند، بلکه می­تواند شدت آسیب و دوره­ درمان را نیز بیشتر کند. یک آتل کمر مناسب و با اندازه­ صحیح، حرکات چرخشی شما را محدود کرده و شما را در مقابل جراحات تشدید کننده، محافظت می­کند. آتل با حفاظت از کمر و نگهداری آن در موقعیت مناسب، فشار وارد بر عصب و ماهیچه ­های شما را، که عامل اصلی درد به شمار می­روند، کم می­کند.

شما به چه نوعی از آتل کمر ( کمربند طبی ) نیازمندید؟

آتل­های کمر ازتنوع کمی برخوردار بوده و هر کدام از آن­ها عملکرد خاص خود را دارند. متداول­ترین نوع آتلی که برای محافظت از ستون فقرات مورد استفاده قرار می­گیرد، با هدف حفاظت بیشتر  و کاهش درد ناشی از سیاتیک و دیسک کمر و امثال آن است و از لحاظ خصوصیات فیزیکی می­تواند سخت و یا نرم باشد. آتل­های نرم از مواد قابل ارتجاع ساخته شده اند و با توجه به اینکه از ستون فقرات محافظت می­کنند وسبب حفظ وضعیت طبیعی ستون فقرات شما می­شوند از حرکت رو به جلو نیز ممانعت می­کنند. همچنین درون آن­ها  ممکن است پدی وجود داشته باشد که به صورت ثابت و یا قابل تعویض باشد و به شما این امکان را بدهد تا بتوانید متناسب با ستون فقرات و راحتی خود آن را تنظیم کنید.

از طرف دیگر، آتل­های سفت و سخت از مواد پلاستیکی با استحکام بیشتری ساخته شده ­اند، ستون فقرات را ثابت نگه می­دارند و تا جای ممکن مانع از حرکات شما می­شوند. این دسته از آتل­ها برای بازیابی سلامتتان، به ویژه زمانی­که شما برای جلوگیری از آسیب دیدگی بیشتر به ستون فقرات، نیاز دارید که تا حد ممکن حرکات خود را محدود کنید، مورد استفاده قرار می­گیرند. مادامیکه از آتل استفاده می­کنید در هنگام بلند کردن اجسام، شما ملزم به رعایت تکنیک­های بلند کردن اجسام می­شوید. بدین صورت که بیشتر مجبور به حرکت دادن پاهای خود می­شوید تا اینکه به کمرتان فشار وارد کنید.

دسته­ دوم از آتل­ها که شما مشاهده می­کنید ارتفاع بیشتری دارند و شامل آتل شانه نیز می­شوند. به این معنا که به طور کامل از کمر و ناحیه­ پشت قفسه سینه­ شما محافظت می­کنند و درکنار حفاظت از ستون فقرات، سبب بهبود عوارض عضلانی نیز می­شوند.

قرار گرفتن در وضعیت نامناسب اغلب سبب ایجاد کمردرد می­شود. آتل­های شانه ­دار علاوه بر کاهش درد به جلوگیری و رفع این مشکل کمک می­کنند. این نوع از آتل­ها  می­توانند به ویژه برای کسانیکه در طول روز پشت میز نشسته­ اند، مفید واقع شود.

با توجه به نوع و شدت عارضه، آتل مناسب توسط دکتر به شما پیشنهاد می­شود. مهم­ترین چیزی که شما باید در ذهن داشته باشید این است که آتل باید علاوه بر راحتی، با خصوصیات فیزیکی بدن شما تطابق داشته باشد و شما بتوانید به راحتی آن را تنظیم کنید.

آیا استفاده از آتل کمر می­تواند به شما آسیب وارد کند؟

رایج ترین انتقادی که به این دسته از آتل­ها گرفته می شود این است که در صورت استفاده مداوم از آن­ها ماهیچه­ های کمر به مرور زمان دچار ضعف شده و توانایی خود را از دست می­دهند. چنانچه ماهیچه­ ای بدون  استفاده قرار بگیرد به تدریج تحلیل می­رود. اما لزوما این گفته صحیح نیست. اینطور به نظر می­رسد که اگر شما به طور دائم و در تمام ساعات روز و حتی موقع خواب و استراحت از آتل استفاده کنید دچار این عارضه می­شوید اما اگر تنها چند ساعت در روز، به خصوص زمانیکه شما در حال انجام فعالیت­ هایی از قبیل رانندگی، بلند کردن اجسام و شبیه آن هستید از آتل استفاده کنید به مشکلی برنخواهید خورد.