مهتاطب

سرفصل

حساب کاربری

ورود ثبت نام
خروج
نام کاربر
کاربر :
021 - 53867

عناوین اصلی

منوهای اصلی

مقالات

آدرس صفحه

عنوان مطلب علمی

محتوای مطلب علمی

محصول پیشنهادی

محصولات حاوی ویتامین A  از دهه 1940 در معالجه پوست استفاده می شده است امروزه هم ترکیبی از رتینوئید ( خانواده ویتامین A ) وارد بازار داروئی شده است، ترتینوئین یکی از اولین نسل رتینوئیدها است که دربازار محصولات آرایشی و زیبایی وارد شده که در جوانی و طراوت پوست، چروک و افتادگی پوست و لک که یکی از مهمترین مسائلی است که امروزه خانمها بسیار به ان توجه می کنند. 

از دهه 1940 رتینول که از مشتقات ویتامین A است در درمان جوش صورت خانمها استفاده می شده که به دنبال مصرف طولانی مدت این ترکیبات پوستی جوانتر، با طراوت بیشتر و زیباتر داشتند بعلاوه در اسیب های ناشی از حمام آفتاب، هیپوتروئیدیسم و بیماری های دیابتیک که پوست دچار آتروض و جمع شدگی و چروک می گردد. معالجه با رتینوئید میتواند در بازسازی کلاژن پوست و درمان نازکی و آسیب پذیری پوست بسیار موثر می باشد.

به دنبال تایید سازمان غذا و داروی آمریکا FDA از سال 1980 تری تینوئین از ترکیبات رتینول در محصولات ضدچروک و ضدتیرگی پوست استفاده شده اما درمان با این ترکیبات عوارضی نیز در پی دارد این عوارض شامل سوختگی، قرمزی و پوسته ریزی می باشد که البته وابسته به دوز مصرفی این ترکیبات و نوع پوست می باشد. در بیمارانی که به ترتینوئین حساسیت شدید دارند از آداپالن که از نسل سوم و مشتقی از رتینوئیدها است استفاده می کنند، محصولات حاوی آداپالن  ترکیبی با نیم عمر طولانی تر بوده و اثر تحریکی کمتری دارد. 

رتینول دیگر مشتق ترتینوئین است که در محصولات زیبایی بعنوان ضدچروک استفاده می شود این ترکیبات در لایه های بالائی پوست تاثیر گداشته و با لایه برداری سبب تحریک کلاژن سازی و افزایش اثر ضد چروکی پوست می گردد اما همین مسئله اهمیت مصرف ضدآفتاب در طی روز را به دنبال مصرف این ترکیبات بسیار ضروری می سازد، ترکیبات حاوی ترتینوئین 0.05% بمدت 3 ماه میتواند به بهبود چروک های ریز و سطحی پوست کمک می کند و مصرف 12 ماه از این ترکیبات میتواند به کلاژن سازی موثر و لیفت صورت بسیار کمک می کند البته مصرف مداوم ترتینوئین میتواند سبب تازگی پوست گردد و مراقب باشید که قبل از زخم شدن پوست از مصرف آن خودداری نموده و تا بازسازی دوباره درمان را شروع کرد.

از سال 1984 به بعد استفاده از رتینول به دلیل عوارض کمتر در کرم های آرایشی استفاده گردیده است برای اثر بخشی بهتر کرم های ضدچروک وضد آکنه حاوی رتینول بهتر است این کرمها به مدت 2 هفته همراه ترتینوئین 0.05% استفاده شده و سپس معالجه با رتینول ادامه یابد.و علت این مسئله لایهن برداری عمیق تر پوست توسط ترتینوئین و اثر بخشی بهتر رتینول می باشد . ژل یا لوسیون ترتینوئین برای پوست های چرب و کر م ترتینوئین برای پوست های خشک توصیه می شود بر ای جلوگیری از خشکی و قرمزی پوست بهتر است روزها از آبرسان زیر ضدآفتاب استفاده شود.

برای نتیجه بهتر اثر لیزر فرکشنال توصیه می شود که 3 ماه قبل از ترتینوئین استفاده شود و 24 ساعت قبل از لیزر قطع شود به هر حال توصیه می شود که برای اثر بخشی بهتر درمان پوستی ضدچروک، ضدآکنه و ضدلک برای 3-4 هفته از ترکیبات حاوی ترتینوئین یا مشتقات آن استفاده شود.